Νοέ 19 2017

3ο Διασχολικό Πρωτάθλημα Ρητορικής Αχαΐας

Tο ΓΕΛ Καστριτσίου και το Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών συνδιοργάνωσαν το 3ο Διασχολικό Πρωτάθλημα Ρητορικής  Αχαΐας στο πλαίσιο του δικτύου προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας «Τη γλώσσα μου έδωσαν Ελληνική».

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Δ/νσης Π.Ε. & Δ.Ε. Δυτικής Ελλάδος και του ΚΕΣΥΠ Πάτρας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας.

Η δράση  υποστηρίχθηκε από τη Ρητορική Εταιρία Ελλάδας, δια της προέδρου της Καραδημήτρη Αικατερίνης και από την ομάδα ρητορικής φοιτητών  του Πανεπιστημίου Πατρών.

2- kastr45

Το 3ο Διασχολικό Πρωτάθλημα Ρητορικής Αχαΐας διεξήχθη στο χώρο  του αμφιθεάτρου του ΓΕΛ Καστριτσίου, το Σάββατο 21η  Οκτωβρίου 2017.  Επιστημονική σύμβουλος ήταν η κ. Ψυχογυιοπούλου Παναγιώτα , Σχολική σύμβουλος ΠΕ 02.

3- kastr18

Στους ρητορικούς αγώνες συμμετείχαν ομάδες μαθητών από τις παρακάτω σχολικές μονάδες

ΓΕΛ Καστριτσίου,

Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών

9ο Γενικό Λύκειο Πάτρας

7ο Γενικό Λύκειο Πάτρας

Αρσάκειο Λύκειο Πατρών

Συμμετείχαν επίσης  μαθητές του 9ου Γυμνασίου Πάτρας με την παρουσίαση ενός θεατρικού debate .

4- kastr4

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε μεικτές ομάδες των τριών ατόμων και διαγωνίστηκαν σε τρεις γύρους.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Τα θέματα των τριών πρώτων γύρων ήταν:
1ος γύρος: “Η Βουλή πιστεύει ότι είναι θεμιτό οι καλλιτέχνες να προωθούν συγκεκριμένη θέση σε θέματα πολιτικής επικαιρότητας.”
2ος γύρος: “Η Βουλή πιστεύει ότι η ανακάλυψη της πυρηνικής ενέργειας έχει περισσότερο βλάψει παρά ωφελήσει την ανθρωπότητα.”

3ος γύρος: “Η Βουλή θα απέκλειε από τα σχολεία όσα παιδιά δεν είναι εμβολιασμένα”

Στον τελικό συμμετείχαν οι δύο ομάδες με την υψηλότερη βαθμολογία

6- kastr15

Το θέμα του τελικού ήταν :  “Η Βουλή θα απαγόρευε τη συμμετοχή σε εκλογές σε πολιτικούς και κόμματα που ακολουθούν επιθετική πολιτική απέναντι σε κάποια κοινωνική ομάδα.”

7- kastr16

8- kastr17

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Τα ονόματα των κριτών ήταν :

Μητρούλια Σοφία

Κοτρώτσου Μαρία