Νοέ 24 2014

Το Εγκόλπιο της Ορθής Γραφής» του Δ. Ν. Μαρωνίτη σε ψηφιακή μορφή

«Το Εγκόλπιο της Ορθής Γραφής»
Δ. Ν. Μαρωνίτης
to-egolpio-tis-grafis_maronitis
Το κείμενο του Δ. Ν. Μαρωνίτη, «Το Εγκόλπιο της Ορθής γραφής», δημοσιεύτηκε στον Ταχυδρόμο το 1998.
Περιεχόμενα
Στίξη• Τονισμός – Έγκλιση τόνου• Συλλαβισμός• Πάθη φωνηέντων και συμφώνων Αρχικά κεφαλαία και αρχικά μικρά• Βραχυγραφία-ακεραιότητα λέξεων Ονόματα: ουσιαστικά, επίθετα, αντωνυμίες• Ρήματα: κλίση, αύξηση, αρχαιόμορφοι τύποι• Μόρια: σύνδεσμοι, προθέσεις, επιρρήματα• Μεταγραφή ξενικών κυρίων ονομάτων προσωπωνυμιών και τοπωνυμιών• Ημερομηνίες και ωροδείκτες• Αρχαίες ελληνικές και λατινικές εκφράσεις.
Πηγή- Άδειες: Το To ψηφιακό αρχείο αναδημοσιεύεται Blog του 8ου Λυκείου Πάτρας για την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ από το schooltime.gr

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το Εγκόλπιο της Ορθής Γραφής» του Δ. Ν. Μαρωνίτη σε ψηφιακή μορφή