Γεώργιος Ράπτης

το ιστολόγιό μου

βιογραφικό

ΣΠΟΥΔΕΣ:

• πτυχίο εκπαιδευτικού τεχνολόγου ηλεκτρολόγου μηχανικού της ΑΣΕΤΕΜ / ΣΕΛΕΤΕ.
  • μεταπτυχιακό δίπλωμα στις Επιστήμες Αγωγής – Εκπαιδευτική Ηγεσία και Διοίκηση του πανεπιστημίου Λευκωσίας.

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΕΙΣ – ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ:

• Επιμορφωτικό πρόγραμμα «Διοίκηση Εκπαιδευτικών Μονάδων», διάρκειας 70 ωρών, του ΕΚΔΔΑ.
  • Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών των ΤΕΕ και ΣΕΚ για να ανταποκριθούν στα νέα δεδομένα της σχεδιαζόμενης αναβάθμισης του θεσμού.
  • Αξιολόγηση των πιλοτικών ΤΕΕ.
  • Αγωγής Υγείας του τμήματος Αγωγής Υγείας της Δ.Δ.Ε. ν. Φωκίδας.
  • Διάφορα, ειδικότητας και παιδαγωγικά, για την επαρκή διδασκαλία των μαθημάτων του ηλεκτρολογικού τομέα.

ΞΕΝΕΣ   ΓΛΩΣΣΕΣ:

• κάτοχος Lower Proficiency in English

ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ:

• Έχω επιμορφωθεί στην αξιοποίηση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση το διάστημα από 24 Σεπτεμβρίου 2002 έως 22 Νοεμβρίου 2002 και πιστοποιηθεί τον Ιανουάριο του 2005.
  • Χειρίζομαι πολύ καλά Η/Υ ( πακέτο MS Office, AutoCAD, Internet, κ.ά. ).

ΕΜΠΕΙΡΙΑ:

• Τις περιόδους Ιούλιος 1990 – Απρίλιος 1992 και Σεπτέμβριος 1993 – Σεπτέμβριος 1994 εργάστηκα ως τεχνίτης ηλεκτρολόγος στην εταιρία ΑΡΚΟ Α.Ε.
  • Την περίοδο Οκτώβριος 1994 – Αύγουστος 1997 εργάστηκα ως τεχνολόγος ηλεκτρολόγος μηχανικός στην εταιρία SASIB ΕΛΛΑΣ Α.Β.Ε.Ε. – ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ.
  • Τον Σεπτέμβριο του 1997 διορίστηκα, μέσω επετηρίδας, στην Α’ Φωκίδας και τοποθετήθηκα στην ΤΕΣ Άμφισσας ( μετ’ έπειτα 2ο ΤΕΕ Άμφισσας ) όπου υπηρέτησα για δύο χρόνια.
  • Τον Σεπτέμβριο του 1999 μετατέθηκα στη Γ’ Αθήνας και τοποθετήθηκα στο 2ο εσπερινό ΤΕΕ Περιστερίου ( μετ’ έπειτα 2ο εσπερινό ΕΠΑΛ ) όπου υπηρετώ μέχρι και σήμερα. Έχω αναλάβει διάφορες εργασίες του σχολείου όπως μισθοδοσία, προγράμματα, βιβλία, κ.ά.
  • Από 05-10-2011 μέχρι 20-02-2018 άσκησα καθήκοντα υποδιευθυντή στο παραπάνω σχολείο.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ:

νέες τεχνολογίες, αθλητισμός, περιβάλλον, αυτοκίνητα, κ.ά.