14 Δεκ 2018

The Footprints of Climate Change from Anatolia to Europe

Συντάκτης: ΚΑΒΑΚΛΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | Κάτω από: Εκπαιδευτικά

Η τέταρτη συνάντηση του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ με τίτλο «The Footprints of Climate Change from Anatolia to Europe» πραγματοποιήθηκε στην Κραϊόβα  της Ρουμανίας από Δευτέρα 24 έως  Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018. Το 2ο ΓΕΛ Σερρών εκπροσώπησαν οι μαθητές της Γ τάξης Δάρατζη Κατερίνα, Βούρκος Αλέξανδρος, Γιαβάνογλου Κωνσταντίνος και Καρακωνσταντίνου Αναστασία με συνοδούς καθηγητές τους Καβακλιώτη Γιώργο και Κουρτίδου Γεσθημανή.

Οι μαθητές των τεσσάρων σχολείων (Aksaray Τουρκία, Σέρρες Ελλάδα, Craiova Ρουμανία, Arcos de Valdevez Πορτογαλία) συνεργάστηκαν σε όλες τις  προγραμματισμένες δραστηριότητες που περιελάμβαναν κατασκευές από ανακυκλώσιμα υλικά και θεατρική παράσταση με θέμα την κλιματική αλλαγή. Παράλληλα πραγματοποιήθηκαν εκπαιδευτικές εκδρομές στο ορυχείο αλατιού  στη Salina de la Ocnele Mari, στο Iron Gates Museum και στο νησί Ada-Kaleh.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για την άριστη παρουσία τους στο πρόγραμμα!!