Ρώτησε … και περίμενε

Φύλλο εργασίας 1ο

Ανοίξτε το αρχείο rotise1.sb και τρέξτε το σενάριο πολλές φορές και κάθε φορά δώστε και ένα διαφορετικό όνομα.

ρώτησε1

Συμπληρώστε τα παρακάτω κενά:

• Η εντολή ρώτησε…και περίμενε όταν εκτελείται εμφανίζει ένα _________________  _________________ με την ερώτηση “Πώς σε λένε;”.
  • Η εντολή ρώτησε…και περίμενε όταν εκτελείται εμφανίζει ένα _________________  _________________  στο οποίο μπορούμε να πληκτρολογήσουμε την απάντησή μας.
  • Ο υπολογιστής __________________ μέχρι ο χρήστης πληκτρολογήσει την απάντησή του.
  • Αυτό που θα πληκτρολογήσει ο χρήστης θα αποθηκευτεί στο  ________________ .
  • Η πράσινη εντολή ____________ ενώνει δύο προτάσεις σε μία.

Φύλλο εργασίας 2ο

Συμπλήρωσε το σενάριο και με τις υπόλοιπες εντολές που βλέπεις στη παρακάτω εικόνα και τρέξε το σενάριο για να εξοικειωθείς με αυτές.

ρώτησε2

Φύλλο εργασίας 3ο

Συνέχισε το διάλογο με τρεις επιπλέον δικές σου ερωτήσεις. Θυμήσου, όταν θα πληκτρολογείς μια απάντηση το παιδί με τα πορτοκαλί μαλλιά θα πρέπει να σχολιάζει κάτι πάνω σε αυτό.

Ιδέες για να κάνει τις ερωτήσεις:

• Πόσο χρονών είσαι;
  • Σε ποιο σχολείο πηγαίνεις;