Βιβλίο Μαθηματικών Β Γυμνασίου

Το μάθημα χωρίζεται σε δύο μέρη. Την Άλγεβρα και την Γεωμετρία. Κάθε μέρος διδάσκεται 2 ώρες την εβδομάδα

Ολες οι σημειώσεις και οι ασκήσεις που βρίσκονται στην ηλεκτρονική τάξη απο τελούν συμπλήρωμα του σχολικού βιβλίου

ΣΧΟΛΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ

ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ B ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

e – books Geogebra
(Ηλεκτρονικά βιβλία με μικρεφαρμογές για το μάθημα σε πρόγραμμα GEOGEBRA)

ΑΛΓΕΒΡΑ B ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ,

ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ  B  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Πλοηγηθείτε παρακάτω στις θεματικές ενότητες (κεφάλαια του βιβλίου)

Βιβλίο Μαθηματικών Α Γυμνασίου

ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

e – book  με εφαρμογές Geogebra

ΑΛΓΕΒΡΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ,

ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
Πλοηγηθείτε παρακάτω στις θεματικές ενότητες (κεφάλαια του βιβλίου)

Πατώντας στον τίτλο του κάθε κεφαλαίου μεταφέρεστε στην σελίδα του κεφαλαίου όπου βρίσκετε το υλικό
( Άλυτες ή και λυμένες Ασκήσεις , Φύλλα εργασίας ,  διαδραστικές εφαρμογές , ηλεκτρονικές δοκιμασίες , βίντεο κτλ)

Βιβλίο Μαθηματικών Γ γυμνασίου

Το βιβλίο Μαθηματικά Γ’ Γυμνασίου, έχει σκοπό να βοηθήσει το μαθητή της Γ΄ Γυμνασίου, να κατα-νοήσει και να εμπεδώσει τις διάφορες μαθηματικές έννοιες και να αποκτήσει τις αναγκαίες δεξιότητες που περιλαμβάνονται στο αναλυτικό πρόγραμμα της τάξης του.

Η ύλη του βιβλίου είναι οργανωμένη σε δύο μέρη. Το Α΄ Μέρος περιλαμβάνει 5 Κεφάλαια που αναφέρονται στην Άλγεβρα, ενώ το Β΄ Μέρος περιλαμβάνει 2 Κεφάλαια που αναφέρονται στη Γεωμετρία και την Τριγωνομετρία. Κάθε Κεφάλαιο χωρίζεται σε ενότητες μαθημάτων.

Project North Star Leap Motion

At Leap Motion, they envision a future where the physical and virtual worlds blend together into a single magical experience. At the heart of this experience is hand tracking, which unlocks interactions uniquely suited to virtual and augmented reality. To explore the boundaries of interactive design in AR, we created Project North Star, which drove us to push beyond the limitations of existing systems.

Επαυξημένη πραγματικότητα στην εκπαίδευση

Το Google Cardboard προσφέρει συναρπαστικές εμπειρίες σε όλους, με απλό και προσιτό τρόπο. Είτε διπλώσετε κάποιο μόνοι σας είτε αγοράσετε ένα πιστοποιημένο σύστημα προβολής “Συμβατό με Google Cardboard”, έχετε σχεδόν ολοκληρώσει τη διαδικασία για να απολαύσετε εικονική πραγματικότητα με το smartphone. Με μια μεγάλη ποικιλία από συστήματα προβολής στη διάθεσή σας, είναι σίγουρο ότι θα βρείτε ένα που ικανοποιεί τις προσδοκίες σας.

οδηγίες

Η εμπειρία της Εικονικής Πραγματικότητας με το Google Cardboard

Το Google Cardboard είναι μια κατασκευή χαμηλού κόστους που μπορεί να μας βάλει στον κόσμο της εικονικής πραγματικότητας. Πρόκειται για μια χάρτινη θήκη που μοιάζει με ένα ζεύγος γυαλιά, ή καλύτερα, με τα παλιά γνωστά παιχνίδια των 80’s, τα Viewmaster. Σε αυτή τη χάρτινη θήκη λοιπόν μπορείτε να τοποθετήσετε ένα σύγχρονο τηλέφωνο, να κατεβάσετε μια ειδική εφαρμογή  και να αποκτήσετε πρόσβαση σε υλικό που θα σας μεταφέρει στον κόσμο της εικονικής πραγματικότητας. Όσα κι αν γράψω για να σας περιγράψω την τεχνολογία, δε θα μπορέσουν σε καμία περίπτωση να προσεγγίσουν ούτε στο ελάχιστο για το τί πραγματικά θα δείτε, ειδικά αν η εφαρμογή είναι καλοσχεδιασμένη.

Δημιουργία του Google Cardboard

Το Cardboard μετρά ήδη 3 χρόνια παρουσίας και δημιουργήθηκε το 2014 από δύο Γάλλους προγραμματιστές της Google. Οι David Coz και Damien Henry, ξόδεψαν το δικό τους «20%», δηλαδή τον χρόνο από τις εργάσιμες ώρες τους που επιτρέπει η Google να αφιερώνουν οι εργαζόμενοί της στα ατομικά τους project, δουλεύοντας στην ιδέα του Cardboard. Το αποτέλεσμα… μια πάμφθηνη υλοποίηση που αξιοποιεί την τεχνολογία της εικονικής πραγματικότητας.

Μπορείτε να αποκτήσετε τη δική σας συσκευή (οι τιμές στο διαδίκτυο ξεκινούν από τα 3 ευρώ) και το μόνο που θα πρέπει να προσέξετε είναι να είναι πιστοποιημένα από τη Google. Στον επίσημο Ιστότοπο μπορείτε να δείτε μερικά προτεινόμενα. Ακόμη, αν θέλετε μπορείτε να ακολουθήσετε τις αναλυτικές οδηγίες και να το φτιάξετε μόνοι σας!

Καθημερινά ξεφυτρώνουν πολλές εφαρμογές για αρκετές θεματικές, οπότε θα ήταν τέλειο να μπορούσαν να περιηγηθούν οι μαθητές σε ένα χώρο μέσω εικονικής πραγματικότητας.

1. SchoolAR
  2. Aurasma (hp reveal)