OUT OF EDEN LEARN

Οι μαθητές του Β2 του 54ου Δημοτικού Σχολείου Πειραιά συμμετείχαν για πρώτη φορά το έτος 2016 στο Πρόγραμμα : “OUT OF EDEN LEARN” που οργανώνει το Πανεπιστήμιο του Harvard. Ακολουθούμε τον δημοσιογράφο Paul Salopek που προσπαθεί να εξερευνήσει διαφορετικούς πολιτισμούς, διαφορετικά ήθη, έθιμα, συνήθειες αλλά και να γνωρίσει διαφορετικές γειτονιές του κόσμου και να τις παρουσιάσει.                                                          Σε κάθε πρόγραμμα μας στέλνει 6 αποστολές που θα πρέπει να πραγματοποιήσουμε. Σε αυτό το πρόγραμμα εκτός από τους μαθητές και τη δασκάλα συμμετέχουν ενεργά και οι γονείς και τους δίνεται η ευκαιρία να γνωριστούν καλύτερα, να αναπτύξουν θετικές σχέσεις και να συμμετέχουν ενεργά στη μαθησιακή διαδικασία. Μέσα από τέτοιες δημιουργικές δράσεις οι μαθητές όχι μόνο γίνονται πολίτες του κόσμου αλλά μαθαίνουν μέσα από τις προσωπικές τους εμπειρίες και τα βιώματα, γίνονται οι ίδιοι εξερευνητές, δημοσιογράφοι, επιστήμονες, φωτογράφοι… Είναι ένα πάρα πολύ ωραίο και δημιουργικό πρόγραμμα, το οποίο θα το παρουσιάσουμε σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης στο σχολείο μας στον Πειραιά μετά το Πάσχα.                         Είμαστε το πρώτο Δημοτικό σχολείο της Ελλάδας που συμμετείχε σε αυτό το πρόγραμμα. Φέτος κάνουμε το journey 2 Οι αποστολές έχουν πολύ ενδιαφέρον και στηρίζονται στη συστημική θεωρία και σε άλλες σύγχρονες παιδαγωγικές θεωρίες όπως την ομαδοσυνεργατική.

Κατηγορίες: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.