Δημιουργία Βίντεο

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΑΛΕΙΟΥ POWERPOINT ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ WEB 2.0 SLIDEBOOM.

• Αρχικά επιλέγουμε το φωτογραφικό υλικό που θέλουμε να παρουσιάσουμε.
  • Στη συνέχεια εισάγουμε τις φωτογραφίες και τις σημειώσεις που θέλουμε στο power point.
  • Επιλέγουμε τη μουσική επένδυση που θέλουμε να συνοδεύει το φωτογραφικό μας υλικό.
  • Στη συνέχεια πηγαίνουμε στο μενού «Κινήσεις» και επιλέγουμε αυτόματη εναλλαγή διαφανειών και εισάγουμε τα δευτερόλεπτα που θέλουμε να εμφανίζεται η κάθε διαφάνεια.
  • Αφού ολοκληρώσουμε τη δημιουργία της παρουσίασης μας σε μορφή βίντεο πηγαίνουμε στην ηλεκτρονική διεύθυνση του προγράμματος slideboom και δημιουργούμε λογαριασμό.
  • Αφού δημιουργήσουμε λογαριασμό μας στέλνουν μήνυμα στο ηλεκτρονικό μας ταχυδρομείο για επιβεβαίωση του λογαριασμού μας και στη συνέχεια μπορούμε να ανεβάσουμε το έργο μας.
  • Πατάμε το κουμπί «upload» και αναζητούμε την τοποθεσία που έχουμε αποθηκεύσει το έργο μας π.χ. επιφάνεια, σκληρός δίσκος, έγγραφα

• Στη συνέχεια επιλέγουμε το κουμπί «Options» και επιλέγουμε να κάνει προβολή του αρχείου μας σε μορφή βίντεο.
  • Τέλος πατάμε επιλέγουμε «upload»
  • ΠΡΟΣΟΧΗ: Το αρχείο μας δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 100MB, γιατί δεν επιτρέπεται τόσο μεγάλο αρχείο.

Το βίντεο είναι έτοιμο.

Η διαφορά με το slide share slide boom σας δίνει τη δυνατότητα να το παρουσιάσετε ως βίντεο και να έχετε και μουσική επένδυση.

Καλή επιτυχία.

Τις τελευταίες μέρες ασχολήθηκα με ένα πρόγραμμα web 2.0 το Scratch. Ήδη το παρουσίασα στους μαθητές μου και πιστεύω ότι του χρόνου θα έχουμε την ευκαιρία να δημιουργήσουμε πολλά έργα με το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Κατηγορίες: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.