ΓΕΛ Ροδολίβους (ΔΔΕ Σερρών): Εκδήλωση με θέμα «Διαχείριση άγχους μαθητών Γ΄ τάξης Λυκείου»

Την Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2020 και ώρα 11:00 πραγματοποιήθηκε στο ΓΕΛ Ροδολίβους εκδήλωση με θέμα: «Διαχείριση άγχους μαθητών Γ΄ τάξης Λυκείου». Η εκδήλωση διοργανώθηκε από το Γενικό Λύκειο Ροδολίβους σε συνεργασία με τον Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου του 4ου ΠΕριφερειακού Κέντρου Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Κεντρικής Μακεδονίας κο Καραβασίλη Γεώργιο και το Κέντρο Εκπαιδευτικής & Συμβουλευτικής Υποστήριξης Σερρών (Κ.Ε.Σ.Υ.). Εκ μέρους του ΚΕΣΥ Σερρών η ψυχολόγος κα Γεραντζή Διαλεκτή έκανε την κεντρική παρουσίαση της εκδήλωσης και ακολούθησε σύντομη εισήγηση του Γιώργου Καραβασίλη για την βέλτιστη διαχείριση του χρόνου στη διάρκεια της γραπτής εξέτασης. Κατόπιν, συνομίλησαν με μαθητές της Γ΄ τάξης για το άγχος ενόψει των Πανελλαδικών Εξετάσεων και πρότειναν λύσεις για την αποτελεσματική αντιμετώπισή του. Την εκδήλωση παρακολούθησαν και οι μαθητές της Γ΄ τάξης του ΓΕΛ Σιδηροκάστρου μέσω τηλεδιάσκεψης.