Παρουσίαση στο 8ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ένωσης Ερευνητών της Διδακτικής των Μαθηματικών (Εν.Ε.Δι.Μ.) στην Κύπρο

Στις 6-8 Δεκεμβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε στην Λευκωσία της Κύπρου το 8ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ένωσης Ερευνητών της Διδακτικής των Μαθηματικών (Εν.Ε.Δι.Μ.) με θέμα: «Σύγχρονες Προσεγγίσεις στη Διδασκαλία των Μαθηματικών». Στο συνέδριο παρουσίασα την διδακτική πρόταση με τίτλο: “Μετρήστε την περίμετρο της λίμνης Δοϊράνης: Διδακτική παρέμβαση στη Γεωμετρία της Β’ Λυκείου“, την οποία μπορείτε να βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο της ηλεκτρονικής σχολικής τάξης. Την παρουσίαση μπορείτε να τη βρείτε εδώ.

Η διδακτική πρόταση υλοποιήθηκε ως δειγματική διδασκαλία στους μαθητές της Β΄ τάξης στο 5ο ΓΕΛ Σερρών, μαζί με την συνάδελφο ΠΕ03 Ευαγγελία Δομουχτσή, στις 9 Απριλίου 2019 και στο 1ο ΓΕΛ Κιλκίς, μαζί με τη συνάδελφο ΠΕ03, Αικατερίνη Μητακίδου, στις 12 Απριλίου 2019, η οποία εμπλούτισε το σενάριο με ένα φύλλο εργασίας το οποίο αναρτήθηκε στο παραπάνω eclass.