1. Μιγαδικοί Αριθμοί

Σε αυτή τη σελίδα του blog μου θα υπάρχει υλικό για το Κεφάλαιο των Μιγαδικών Αριθμών της Κατεύθυνσης της Γ Λυκείου!

Θα ξεκινήσω  το υλικό με το δικό μου φυλλάδιο. Το φυλλάδιο που διανέμω στους μαθητές μου, και που το χρησιμοποιώ ως βάση για την ανάπτυξη του κεφαλαίου αυτού μέσα στην τάξη.

Μιγαδικοί Αριθμοί:   Φυλλάδιο Μιγαδικών του Γιώργου Καραφέρη!

Στη συνέχεια θα παρουσιάσω μερικά φυλλάδια συναδέλφων που έχω συγκεντρώσει από την αναζήτησή μου στο διαδίκτυο. Θα αναφέρω το όνομα του συναδέλφου  και την πηγή απ’ που το βρήκα,  σε κάποια απ’ αυτά θα υπάρχει διασύνδεση με την πηγή, σε κάποια άλλα θα υπάρχει, για λόγους σύντομης προσπέλασης , και το αρχείο ανεβασμένο στο blog μου.

• Μια σειρά από 9 μαθήματα στους μιγαδικούς από την ιστοσελίδα netsuccess.gr θα βρείτε εδώ!
  • Ένα φυλλάδιο από τη συνάδελφο Μαργαρίτα Βαρελά με μεθοδολογία και ασκήσεις στους μιγαδικούς θα βρείτε εδώ!
  • Ένα φυλλάδιο 59 σελίδων από τους συναδέλφους Δημήτρη Αργυράκη και Γεράσιμο Κουτσανδρέα του πειραματικού λυκείου Ευαγγελική Σχολή της Σμύρνης Θα βρείτε εδώ!
  • Και από το συνάδελφο Άλκη Τσελέπη του ίδιου πειραματικού λυκείου εδώ!
  • Μια απόπειρα διδασκαλίας (όπως ο ίδιος τη χαρακτηρίζει….)20 σελίδων από το συνάδελφο Γιάννη Γεωργά θα βρείτε εδώ!
  • Κι ένα μικρό φυλλαδιάκι στους γεωμετρικούς τόπους από το συνάδελφο Χρήστο Λαζαρίδη  θα βρείτε εδώ!
  • 40 ασκήσεις στους μιγαδικούς αριθμούς από το Παλαίοπωλείο μαθηματικών υπάρχουν εδώ!
  • 45 άλυτες ασκήσεις από το συνάδελφο Μάκη Χατζόπουλο και το lisari.blogspot.com θα βρείτε εδώ!
  • Ένα βιβλίο για τους μιγαδικούς αριθμούς απ’ το eclass.sch.gr θα βρείτε κάνοντας κλικ εδώ!
  • Ένα βιβλίο 61 σελίδων από το συνάδελφο Θωμά Ραϊκοφτσάλη θα βρείτε εδώ, κι ένα φυλλάδιο με μόνο γεωμετρικούς τόπους απ τον ίδο συνάδελφο θα βρείτε εδώ!
  • Τα θέματα του Κ.Ε.Ε.(κέντρο εκπαιδευτικής έρευνας) για τους μιγαδικούς αριοθμούς θα βρείτε εδώ!
  • Και ένα φυλλάδιο από το 1 λύκειο Μηχανιώνας Θεσ/κης θα βρείτε εδώ!
  • Σημειώσεις από το συνάδελφο Ιωάννη Μηταλά μέσω του lisari>blogspot.com θα βρείτε εδώ!
  • Ασκήσεις στους μιγαδικούς από το συνάδελφο Σπύρο  Καρδαμίτση του 4-ου Λυκείου Χαλανδρίου θα βρείτε εδώ!

3 Responses to 1. Μιγαδικοί Αριθμοί

1. Γιώργο γεια σου, δεν ξέρω αν το είδες αλλά ήσουν ο εμπνευστής της ιδέας “όλα μαζί τακτοποιημένα”!

Όχι δεν ομιλώ για δάνεια αλλά για το συγκεντρωμένο υλικό των μιγαδικών που συνάντησα στην ιστοσελίδα σου.

Έκανα κάτι ανάλογο, αλλά με περισσότερο υλικό, προσωπικό ή διαδικτυακό.

Αναφέρομαι στο όνομα και στον ιστότοπό σου σε αυτή εδώ την θέση.

2. Ο/Η Γιωργος λέει:

Αν γτ των w μοναδιαιος κύκλος να βρεθούν οι w για τους οποίους ισχύει |2w^2-3w+2|=ρίζα 12. Πως λύνεται?.