Οι μεγάλοι διωγμοί των χριστιανών – Σχολιασμός

Σχολιασμός κειμένου στην σελίδα 38 του σχολικού βιβλίου από την μαθήτρια Κατερίνα Ζιάκα του τμήματος Γ1.

Κείμενο:
Οι περισσότεροι από τους αδελφούς μας από την υπέρμετρη αγάπη και φιλαδελφία τους, χωρίς να σκέπτονται τον εαυτό τους … και χωρίς καμιά προφύλαξη περιθάλποντας τους αρρώστους, υπηρετώντας τους και θεραπεύοντάς τους εν Χριστώ, έπαιρναν με μεγάλη προθυμία τη θέση τους, αναλαμβάνοντας το πάθημά τους, προσελκύοντας πάνω τους την αρρώστια από τους πλησίον και θεληματικά καθαρίζοντας τις πληγές τους. Πολλοί, λοιπόν, αφού περιέθαλψαν και ενδυνάμωσαν τους αρρώστους, πέθαναν, τραβώντας πάνω τους το θάνατο εκείνων … Έτσι οι άριστοι από τους αδελφούς μας, πρεσβύτεροι και διάκονοι, με αυτόν τον τρόπο έφυγαν από τη ζωή, επαινούμενοι από το λαό. Από την άλλη μεριά, οι εθνικοί έκαναν ακριβώς το αντίθετο: και όταν κάποιος άρχιζε να αρρωσταίνει, τον απωθούσαν και τον απέφευγαν και τα πιο αγαπημένα του πρόσωπα. Έριχναν τους μισοπεθαμένους στους δρόμους, και όταν πέθαιναν τους άφηναν άταφους να σκυλεύονται, προσπαθώντας να αποφύγουν τη διάδοση του θανατικού χωρίς επιτυχία.

Σχολιασμός:
Σε αυτό το απόσπασμα βλέπουμε μία κλασική περίπτωση της αγάπης που έχουν οι χριστιανοί για τον συνάνθρωπό τους. Σε αντίθεση με τους εθνικούς, οι χριστιανοί δεν σκέφτονται τον εαυτό τους και τους θεραπεύουν στο όνομα του Χριστού, ανεξαρτήτως ποιο θα είναι το τίμημα για τους ίδιους. Την ίδια στιγμή, ενώ οι χριστιανοί χάνουν την ζωή τους και κάνουν τα αδύνατα δυνατά για να σώσουν τους αρρώστους, οι εθνικοί προσπαθούν το ίδιο σκληρά να τους αποφύγουν, ακόμα και τα αγαπημένα τους πρόσωπα, ώστε να εμποδίσουν την διάδοση του θανατικού.