Σχολιασμός

Μαθήτρια: Ευαγγελία Ζιάκα

Τμήμα: Γ1

Σχολικό έτος: 2015-2016

Κείμενο: (σελίδα 14 του βιβλίου Θρησκευτικών Γ’ Γυμνασίου)

“Ο Χριστιανισμός είναι θρησκεία των ιστορικών, είναι μαρτυρία πίστεως σε ορισμένα γεγονότα του παρελθόντος, σε ορισμένα συγκεκριμένα δεδομένα της ιστορίας…Το ίδιο το χριστιανικό Πιστεύω είναι ουσιαστικά ιστορικό. Περιέχει την όλη ουσία του Χριστιανισμού σ’ ένα απλό ιστορικό σχεδίασμα, σαν μια «ιστορία της σωτηρίας» από τη δημιουργία προς την τελείωση, προς την έσχατη κρίση και το τέλος της ιστορίας … Σ’ αυτό ακριβώς το σημείο παρουσιάζονται οι μεγαλύτερες δυσκολίες. Ένας μέσος πιστός είναι σπάνια ενημερωμένος πως έχει ουσιαστικό καθήκον να σπουδάσει την ιστορία … Ο χρόνος δεν υποτιμήθηκε καθόλου με τον ερχομό του Χριστού. Αντίθετα, επικυρώθηκε (η αξία του) με την έλευσή Του. Καθαγιάσθηκε και επήρε νόημα, νέο νόημα. Κάτω από το φως της ελεύσεως του Χριστού η ιστορία εμφανίζεται πλέον σαν «πορεία» που κατευθύνεται εσωτερικά προς το τέρμα προς το οποίο συνεχώς κατακρημνίζεται” (π. Γεωργίου Φλορόφσκυ, Χριστιανισμός και πολιτισμός, Θεσσαλονίκη, εκδ. Πουρναρά, 1982, σσ. 40-41, 77).

Σχολιασμός:

Ο Χριστιανισμός δεν είναι απλώς μια θρησκεία. Κουβαλάει από πίσω του μία ιστορία, η οποία εκτυλίσσεται από την δημιουργία ως την τελείωση.  Όμως, ο μέσος χριστιανός δυστυχώς είναι σπάνια ενημερωμένος σχετικά με την ιστορία αυτή. Ο χρόνος όχι μόνο δεν υποτιμήθηκε καθόλου αλλά και επικυρώθηκε η αξία του με τον ερχομό Του. Μετά την έλευση του Χριστού, η ιστορία αποχτά ένα νέο πνευματικό χρώμα. Ο Χριστιανισμός, λοιπόν, είναι η μαρτυρία πίστεως στα γεγονότα αυτά.