Α3-ΑΣΣΟΙ-ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΤΟΣ

Αναστάσιος Γιαννουλάτος

Ο Αναστάσιος Γιαννουλάτος ήταν ένας άνθρωπος ο οποίος έκανε πολλά καλά πράγματα σχετικά με τη θρησκεία της Ελλάδας. Για παράδειγμα ίδρυσε το Διορθόδοξο Ιεραποστολικό Κέντρο «Πορευθέντες» (1961), το οποίο διευθύνει ως σήμερα. Με εντολή της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος, συνέγραψε τα Βοηθήματα για τους διδάσκοντες στα Μέσα Κατηχητικά Σχολεία της Εκκλησίας της ΕλАнастасий_(Яннулатос)λάδος (1960-62).

Επίσης, ο Αναστάσιος Γιαννουλάτος έγινε Σύμβουλος του ΔΣ Ανωτέρας Σχολής Κοινωνικής Εργασίας-Διακονισσών (1977-1984), μέλος του Ανώτατου Υπηρεσιακού Συμβουλίου της Εκκλησίας της Ελλάδος (1977-1985), του Υπηρεσιακού Συμβουλίου Εκκλησιαστικής Εκπαιδεύσεως Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων (1977-1982), του ΔΣ της Ευρωπαϊκής Λέσχης Υγείας, του ΔΣ της Επιτροπής για την προστασία της πολιτιστικής κληρονομιάς τής Κύπρου (1985-1991) και της Επιτροπής Υποτροφιών Ιδρύματος «Αλέξανδρος Ωνάσης» (1978-1994). Ήταν μέλος της εν Αθήναις Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας (1994 και εξής) και μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Ιδρύματος «Αλέξανδρος Ωνάσης» (1994-2005.).

Ακόμα, τέλεσε ιεραποστολικό έργο στην Αφρική και στην Αλβανία, δηλαδή προσπάθησε να διδάξει τον Χριστιανισμό. Επιπρόσθετα, χειροτόνησε 62 Αφρικανούς κληρικούς. Επιπλέον, συνέγραψε πολλά βιβλία τα οποία είχαν σχέση με τον Χριστιανισμό.

Συμπερασματικά ο Αναστάσιος Γιαννουλάτος ήταν κάποιος ο οποίος έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στην εκκλησία και ακολουθούσε πιστά τον χριστιανισμό.

Κωστής Σχίζας

Παπαδόπουλος Αριστοτέλης