Η εξάπλωση του κηρύγματος του Παύλου

Ο Απόστολος Παύλος γεννήθηκε το 5 μ. Χ. και έκανε 4 περιοδείες. Η πρώτη ήταν το 45-48 μ. Χ. στη Κύπρο και τη Νοτιοανατολική Μικρά Ασία. Η δεύτερη ήταν το 49-52 μ. Χ. στη Μικρά Ασία και στην Ελλάδα και η τρίτη, που είχε κέντρο την Έφεσσο, το 52-56 μ. Χ. πάλι στη Μικρά Ασία και στην Ελλάδα. Το 57 ο Απόστολος Παύλος συλλήφθηκε στα Ιεροσόλυμα και φυλακίστηκε στη Καισαρεία της Παλαιστίνης. Το 59-61 μ. Χ. ο Απόστολος Παύλος ήταν φυλακισμένος στη Ρώμη και το 62-64 μ. Χ. έκανε τη τέταρτη περιοδεία του στη Μικρά Ασία, στην Ελλάδα και στην Ισπανία. Τέλος το 64 μ. Χ. φυλακίστηκε για δεύτερη φορά στη Ρώμη όπου και μαρτύρησε το 68 μ. Χ. Το κήρυγμα του Αποστόλου Παύλου απλώθηκε γρήγορα σαν φωτιά σε όλη την Ελλάδα. Σε κάθε πόλη που έφτανε, ο Απόστολος Παύλος απευθυνόταν πρώτα στους συμπατριώτες του, τονίζοντας ότι η προσδοκία τους είχε εκπληρωθεί: ο Χριστός ήταν ο Μεσσίας που περίμεναν. Στην προσδοκία των εθνικών για μια ανώτερη θρησκευτικότητα μιλούσε για το Χριστό και την Ανάστασή Του.Η Εκκλησία γιορτάζει τη μνήμη του μαζί με του Αποστόλου Πέτρου στις 29 Ιουνίου.