ΘΕΜΑ22:ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΔΙΟΓΝΗΤΟΝ

ΘΕΜΑ22:ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΔΙΟΓΝΗΤΟΝ

ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΛΛΟΝΙΑΤΗΣ

ΤΜΗΜΑ: Α1

Η Επιστολή προς Διόγνητον είναι άγνωστης προέλευσης και χρονολογείται το 2ο αιώνα. Η συγκεκριμένη Επιστολή αναφέρεται στα χαρακτηριστικά, στις συνήθειες και στην παράδοση των Χριστιανών. Οι Χριστιανοί, συγκριτικά με άλλους λαούς, δεν ζουν με ένα διαφορετικό τρόπο. Ωστόσο, μας αναλύει τη αξιοπρόσεκτη συμπεριφορά τους, όπως αγαπούν αλλήλους ακόμα κι αν διώκονται ή κατακρίνονται. Ιδιαίτερο προτέρημά τους είναι ότι προσφέρουν τα πάντα στους άλλους παρόλο που μπορεί να είναι φτωχοί και να στερούνται.  Μπορεί πολλές φορές να τιμωρούνται ενώ πράττουν το καλό, αλλά χαίρονται γιατί με αυτόν τον τρόπο η ζωή τους συμβαδίζει με τη ζωή του Χριστού.

Η φράση που προκαλεί ιδιαίτερο ενδιαφέρον είναι : «Ό, τι είναι για το σώμα η ψυχή, είναι για τον κόσμο οι Χριστιανοί. Όπως είναι διάχυτη σε όλο το σώμα η ψυχή, με τον ίδιο τρόπο είναι οι Χριστιανοί στον κόσμο». Οι Χριστιανοί μπορεί να βρίσκονται σε όλο τον κόσμο και μην ξεχωρίζουν από τους υπόλοιπους, ωστόσο διαθέτουν ιδιαίτερα χαρίσματα που αντικατοπτρίζουν τη ζωή του Χριστού. Όπως είναι σημαντική και πολύτιμη η ψυχή για το σώμα, έτσι είναι και οι Χριστιανοί για τον κόσμο, δηλαδή οι Χριστιανοί είναι απαραίτητοι για την αρμονία και την ισορροπία. Οι Χριστιανοί εκδηλώνουν με τις πράξεις τους την πίστη τους και σέβονται τους άλλους λαούς, παρότι οι τελευταίοι είναι εχθρικοί απέναντι τους.  Τέλος, συμπεραίνουμε ότι οι Χριστιανοί διαφέρουν τελικά από τους άλλους με τις αξίες και το χριστιανικό τους ήθος τα οποία τους κάνουν καλυτέρους.