Η ΕΞΑΠΛΩΣΗ ΤΟΥ ΚΥΡΗΓΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΥΛΟΥ

Ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος σε αυτό το κείμενο μιλάει για τον Απόστολο Παύλο. Συγκεκριμένα αναφέρεται στο κήρυγμα του Αποστόλου Παύλου το οποίο διακρινόταν για το απλό κι όμορφο ύφος του, καθώς και ότι ήταν τόσο ορθό και πειστικό, με αποτέλεσμα οι άνθρωποι, ακούγοντας το, σταματούσαν τα όργια και όλες τις κακές πράξεις. Χάρις στο συγκεκριμένο χριστιανικό κήρυγμα διαφάνηκε η αλήθεια και  ο λαός ξαναβρήκε τη δικαιοσύνη και την αξιοπρέπεια του.

Η φράση που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ήταν «η λαμπρή όμως φλόγα της αλήθειας ανέβαινε ολοφώτεινη ψηλά στον ουρανό» διότι με αυτή τη φράση ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος ερμηνεύει το χριστιανικό δίδαγμα, δηλαδή η επικράτηση της αλήθειας. Με αυτό το κήρυγμα ο Παύλος προσπαθεί να περάσει στους ανθρώπους το μήνυμα της αλήθειας, δηλαδή ότι πρέπει να είναι ειλικρινείς. Προσπαθεί να πείσει τους ανθρώπους αλλά και να τους βοηθήσει να σταματήσουν οτιδήποτε δεν αρμόζει σε έναν χριστιανό, σε έναν δίκαιο, έξυπνο και σωστό πολίτη. Πιστεύω πως τελικά τα καταφέρνει, η αλήθεια επανέρχεται και όλοι οι άνθρωποι πια επηρεασμένοι από τα σοφά λόγια του Παύλου σοβαρεύονται και ακολουθούν το δίδαγμα του.

ΚΑΛΛΟΝΙΑΤΗΣ ΣΠΥΡΟΣ

ΤΜΗΜΑ: Α1