ΤΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΤΩΝ ΜΕΔΙΟΛΑΝΩΝ

TO ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΤΩΝ ΜΕΔΙΟΛΑΝΩΝ

ΚΑΛΛΟΝΙΑΤΗΣ ΣΠΥΡΟΣ Α1

Το Διάταγμα των Μεδιολάνων είναι ουσιαστικά το διάταγμα της ανεξιθρησκίας στη ρωμαϊκή αυτοκρατορία, το οποίο θέσπισαν οι συναύγουστοι  Μέγας Κωνσταντίνος και Λικίνιος  για να σταματήσουν τους διωγμούς κατά των Χριστιανών το 313 μ.Χ.  Χάρις στο ανωτέρω Διάταγμα το κράτος έδειξε ανοχή απέναντι  στους Χριστιανούς, χωρίς ωστόσο να γίνει ο Χριστιανισμός επίσημη θρησκεία.

Το συγκεκριμένο Διάταγμα είναι ιδιαίτερα σημαντικό γιατί πρεσβεύει μια από τις πιο βασικές αρχές της ανθρωπότητας και διαδραμάτισε καθοριστικό ρόλο στη διάδοση του χριστιανισμού. Η ανεξιθρησκία αποτελεί βασικό δικαίωμα για τον κάθε άνθρωπο, καθώς έχει την ελευθερία ν΄ακολουθεί τη θρησκεία που προτιμά, χωρίς να διώκεται για το πιστεύω του αλλά και χωρίς να προκαλεί κακό στους συνανθρώπους του. Όταν ο άνθρωπος είναι ελεύθερος ν΄ασκεί τη θρησκεία του, εξασφαλίζει τιμή και σεβασμό προς το Θείο. Δεν νιώθει καταπιεσμένος και διαφορετικός επειδή η θρησκεία του δεν γίνεται σεβαστή από τους άλλους. Μπορεί να εκφράζεται ελεύθερα άρα και να είναι ωφέλιμος για την κοινωνία. Όλοι είναι ίσοι κι έχουν ίδια δικαιώματα.

Σήμερα, η ανεξιθρησκία εξακολουθεί να ισχύει για όλους τους ανθρώπους. Ωστόσο, ο φανατισμός και η έλλειψη σεβασμού απέναντι στις άλλες θρησκείες έχουν προκαλέσει πολέμους μεταξύ αντίπαλων θρησκειών, γεγονός που έχει επιφέρει αρνητικές επιπτώσεις.