H ιστορία και τα έθιμα της γιορτής του Χανουκά:

חג חנוכה שמח
(ευτυχισμένο Χανουκά)

Για το πρώτο βράδυ (24-12):
בָּרוּךְ אַתָּה אֲדֹנָי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם שֶׁהֶחֱיָנוּ וְקִיְּמָנוּ וְהִגִּיעָנוּ לִזְּמַן הַזֶּה

(Blessed are You, Lord our G‑d, King of the universe, who has granted us life, sustained us, and enabled us to reach this occasion)

Snap 2016-12-25 at 19.50.14

H Πρέσβυς του Ισραήλ, κα. Ιρίτ Μπεν-Άμπα, μοιράζεται μαζί μας την ιστορία και τα έθιμα της γιορτής του Χανουκά:

“Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους καλή χρονιά! Ας είναι μια χρονιά με ειρήνη, ευημερία, ασφάλεια, για όλους μας εδώ στην Ελλάδα, στο Ισραήλ και σε όλον τον κόσμο.

Θα ήθελα να σας μιλήσω για μια Εβραϊκή γιορτή, η οποία φέτος συμπίπτει με τη γιορτή των Χριστουγέννων. Το βράδυ του Σαββάτου, είναι το πρώτο βράδυ που γιορτάζουμε το Χανουκά, τη γιορτή των Φώτων, η οποία διαρκεί μια εβδομάδα, μέχρι την πρώτη του μηνός του νέου έτους.

H ιστορία της γιορτής αυτής είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Χρονολογείται περίπου στα 2200 χρόνια πριν, όταν δηλαδή η γη του Ισραήλ είχε κατακτηθεί από τους Σύριους, οι οποίοι κατέστρεψαν τον Ναό, ο οποίος τότε βρισκόταν στην Ιερουσαλήμ. Οι Εβραίοι, όταν επέστρεψαν, επιθυμούσαν να ανάψουν τη λυχνία, τη Χανουκιγιά, όπως συνήθιζαν να κάνουν πριν την καταστροφή του Ναού. Παρ’ όλα αυτά, το μόνο που είχε απομείνει ήταν μια μικρή φιάλη με λάδι. Οι Εβραίοι πίστεψαν ότι το λάδι αυτό θα έφτανε για μία ημέρα μόνο, κι’ όμως διάρκεσε οχτώ ημέρες. Αυτό είναι το θαύμα του Χανουκά και είναι ο λόγος που το γιορτάζουμε για οχτώ ημέρες.

Κάθε βράδυ ανάβουμε ένα κερί, ξεκινώντας φέτος από το βράδυ του Σαββάτου, 24 Δεκεμβρίου, 25 του μήνα Κισλέβ, ο οποίος είναι ο τέταρτος μήνας στο Εβραϊκό ημερολόγιο και όπως προανέφερα φέτος συμπίπτει με τη παραμονή των Χριστουγέννων. Το πρώτο βράδυ του Χανουκά, ανάβουμε το πρώτο κερί και κάθε ημέρα για οχτώ ημέρες προσθέτουμε από ένα ακόμα. Ξεκινάμε λοιπόν τo άναμμα από δεξιά προς τα αριστερά, με τη βοήθεια του βοηθητικού κεριού Σαμάς, το οποίο το τοποθετούμε στη μέση της Χανουκιγιάς. Έτσι την όγδοη νύχτα έχουμε μια ολοκληρωμένη Χανουκιγιά, με οχτώ κεριά αναμμένα. Συνηθίζουμε να τοποθετούμε τη Χανουκιγιά στο παράθυρο του σπιτιού, για να φαίνεται το φως των κεριών απ’ έξω, έτσι ώστε να μπορούν να το δουν και οι περαστικοί.

Ποια είναι τα υπόλοιπα έθιμα του Χανουκά; Όλα έχουν να κάνουν με το λάδι. Το πρώτο που θα ήθελα να σας δείξω είναι τα Σουφγκανιότ – οι παραδοσιακοί λουκουμάδες , γεμιστοί με μαρμελάδα, σοκολάτα, ή οτιδήποτε άλλο επιθυμείτε. Το έθιμο είναι, αμέσως μετά το άναμμα της Χανουκιγιάς, να τραγουδάμε παραδοσιακά τραγούδια, να τρώμε Σουφγκανιότ και τα παιδιά να παίζουν με τις Σεβιβόν. Αυτό που ξεχωρίζει τις Σεβιβόν από τις απλές σβούρες που μπορούμε να βρούμε στην Ελλάδα, είναι ότι επάνω τους υπάρχουν τα αρχικά γράμματα από τέσσερις Εβραϊκές λέξεις: «Νες Γκαντόλ Χαγιά Πο», που σημαίνει «Μεγάλο Θαύμα Έγινε Εδώ», («Εδώ» εννοούμε στο Ισραήλ).

Όλα αυτά είναι έθιμα τα έχουμε υιοθετήσει με το πέρασμα των χιλιάδων χρόνων εξορίας.
Είναι μια πολύ χαρούμενη γιορτή, και εύχομαι σε όλους τους φίλους μας καλό Χανουκά! Θα ήθελα επίσης να σας ευχηθώ καλά Χριστούγεννα, με υγεία και ασφάλεια σε όλον τον κόσμο, και στην Ελλάδα.
Σας ευχαριστώ.”