Θ.Ε. 1

Δαρλής Αντώνης Β1 2016-17 Υπεύθυνος καθηγητής: Γ. Καπετανάκης

Θεματική Ενότητα 1

Συγκρίνω τον κυβερνοεκφοβισμό με το πείραμα του Σουγκάτα Μίτρα

Στο πείραμα του Ινδού καθηγητή πληροφορικής χρησιμοποίησε το διαδίκτυο και τους υπολογιστές για καλό σκοπό. Μέσα από το διαδίκτυο οι άνθρωποι έμαθαν τόσα πολλές πληροφορίες, μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα. Ενώ όλοι αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν την δυνατότητα να συνδέονται στο διαδίκτυο συχνά, μέσα σε λίγες ώρες το έχουν χρησιμοποιήσει για τόσα πράγματα.

Το απαράδεκτο είναι πως κάποιοι άλλοι που μπορούν να συνδέονται κάθε μέρα εκφοβίζουν και απειλούν άλλους μέσω αυτού, σπαταλώντας αυτό το χρήσιμο εργαλείο. Ενώ έχουν πρόσβαση στο ίντερνετ,το χρησιμοποιούν για λάθος λόγους.

Κατά την γνώμη μου όσοι έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο θα πρέπει να το χρησιμοποιούν για σκοπούς εκπαιδευτικούς, επικοινωνίας ή διασκέδασης. Κανένας που έχει αυτό το σημαντικό προνόμιο δεν θα πρέπει να το χαραμίζει άσκοπα, όπως εκβιάζοντας ανθρώπους και κάνοντας τους την ζωή δύσκολη, διότι αρκετές χρήσεις του διαδικτύου αφορούν την διευκόλυνση του χρήστη.

Νομίζω πως οι τοπικές αρχές θα πρέπει να πάρουν περισσότερα μέτρα σε σχέση με τον κυβερνοεκφωβισμό και όλος ο κόσμος που μπορεί να βοηθήσει να δοθεί η ευκαιρία και σε άτομα που δεν έχουν την δυνατότητα να συνδεθούν με το διαδίκτυο.