ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΔΙΟΓΝΗΤΟΝ

Η Επιστολή προς Διόγνητον είναι κείμενο που συνήθως χαρακτηρίζεται ως επιστολή του 2ου αιώνα μετά Χριστό. Η επιστολή αυτή είχε εντοπισθεί από τον λατίνο κληρικό Thomas d’ Arezzo το 1436 στην Κωνσταντινούπολη. Η κατάληξη του χειρόγραφου δεν ήταν ευνοϊκή: το 1870 κάηκε  στην πυρκαγιά του Στρασβούργου. Οι ερευνητές δεν έχουν καταλήξει για την ταυτότητα του συγγραφέα. Ωστόσο υπάρχουν μερικές ιδέες για το ποιανού είναι αυτή η επιστολή. Οι περισσότεροι ερευνητές πιστεύουν πως  είναι μια επιστολή του Κοδράτου. Όμως δεν γνωρίζουμε πολλά για τον παραλήπτη παρά μόνο ότι απευθύνεται προς κάποιο Διόγνητο, υποτιθέμενο ή τουλάχιστον άγνωστο προς εμάς. Ο συγγραφέας επιχειρεί να αναδείξει την υπεροχή του Χριστιανισμού έναντι των άλλων εθνικών θρησκειών περιγράφοντας τις συνθήκες διαβίωσής τους τα πρώτα χρόνια μετά το θάνατο και την ανάσταση του Χριστού.  Οι πρώτοι χριστιανοί προσπαθούσαν να ενσωματωθούν στις κοινωνίες στις οποίες ζούσαν όμως δεν γινόντουσαν αποδεκτοί από τους υπόλοιπους ανθρώπους οι οποίοι δεν ήταν χριστιανοί. Παρόλες τις δυσκολίες που αντιμετώπιζαν εκείνοι παρέμειναν πιστοί στη διδασκαλία του Χριστού η οποία βασιζόταν στην αγάπη. Υπομένουν τις δυσκολίες, τη φτώχεια, την περιφρόνηση τις ύβρεις και το χλευασμό γιατί πιστεύουν ότι με αυτό τον τρόπο θα κερδίσουν την αιώνια ζωή στη βασιλεία του θεού. Αυτή είναι και η βασική διαφορά του Χριστιανισμού από τις άλλες θρησκείες ότι βασίζεται στην αγάπη.