ΘΕ 1 ΚΕΙΜΕΝΟ 10

ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ ΚΕΙΜΕΝΟΥ  10 ΘΕ 1

Τάσος Γεράσης Α1

Το Κείμενο αυτό ,μεταφρασμένο στην ελληνική γλώσσα από τον εκκλησιαστικό ιστορικό Ευσέβιο και υπογεγραμμένο από τους Αυγουστιανούς Κωσταντίνο και Λικίνιο στο βιβλίο «Εκκλησιαστική ιστορία» αναφέρεται στους διωγμούς τον Χριστιανών και συγκεκριμένα υποστηρίζει πως οι διωγμοί πρέπει να σταματήσουν και να επιτραπεί η ανεξηθρησκεία. Είναι το λεγόμενο «Διάταγμα των Μεδιολάνων». Έχει ισχή νόμου.

Το Διάταγμα επιβάλλει σε όλους τους υπηκόους της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας να αποδεχτούν πως ο καθένας έχει το δικαίωμα να ασπάζεται όποια θρησκεία επιθυμεί και να μπορεί να λατρεύει το θεό του φανερά και ελεύθερα.

Οι Αυγουστιανοί Κωσταντίνος και Λικίνιος έλαβαν μια ορθή απόφαση. Ο κάθε πολίτης πρέπει έχει το δικαίωμα να ακολουθεί της αρχές όποιας θρησκείας επιθυμεί αλλά πρέπει να δεχτεί και ότι οι συμπολίτες του μπορούν να λατρεύουν ελεύθερα τη θρησκεία της επιλογής τους. Αυτό είναι ορθό καθώς οι πιστή έχουν κάποιος λόγος για τους οποίους πιστεύουν σε μια συγκεκριμένη θρησκεία τους οποίους πρέπει να σεβαστεί οποιοσδήποτε ασπάζεται ίδια ή διαφορετική θρησκεία. Είναι ένα κείμενο το οποίο μας αποκαλύπτει την αξία της Χριστιανικής πίστης και πως ο Χριστιανισμός είναι μια θρησκεία η οποία πρέπει να γίνει αποδεκτή από οποιονδήποτε.

Τάσος Γεράσης Α1