ΘΕ 1 ΚΕΙΜΕΝΟ 16

Αναστάσιος Γεράσης Α1

Αυτό το κείμενο έχει ως θέμα τη βάπτιση του Μέγα Κωσταντίνου. Γράφτηκε από τον Ευσέβιο στο βιβλίο «Εις τον Βίον». Λίγο πριν πεθάνει, ο Μέγας Κωσταντίνος αποφάσισε να καθαριστεί από τα σφάλματά του. Έτσι προσκήνησε το θεό και τον παρακάλεσε. Κάλεσε τους επισκόπους σε ένα προάστιο της Νικομηδείας με σκοπό να τους μιλήσει για την εκχριστιάνηση του Βυζαντίου. Ο Μέγας Κωσταντίνος λίγο πριν το θάνατο του αποφάσισε να βαπτιστεί χριστιανός. Αυτή η πράξη είχε ως αποτέλεσμα να υποστηρίξουν τη θρησκεία αυτή όλο και πιο πολύ κάτοικοι του Βυζαντίου. Αξιοσημίωτο είναι το σημείο όπου ο Μέγας Κωσταντίνος λέει το τι επιθυμεί ο Κύριος. «παίρνοντας μέρος στις εκκλησιαστικές συγκεντρώσεις και συμμετέχοντας μαζί με όλους στις κοινές προσευχές, τότε θα επιβάλω πια στον εαυτό μου κανόνες συμπεριφοράς που θα συμφωνούν με το θέλημα του Θεού». Τέλος σημαντικό σημείο στο κείμενο είναι που ο Μέγας Κωσταντίνος αρνήται να φορέσει τη βασιλική του φορεσιά. Αυτό φανερώνει πως έχει μετανιώσει για τις αμαρτίες του και θεωρεί πως δεν αξίζει να είναι αυτοκράτορας.