ΘΕ 1 ΚΕΙΜΕΝΟ 14

ΘΕ. 1 ΚΕΙΜΕΝΟ 14

Αναστάσιος Γεράσης Α1

Αυτό το κείμενο έχει θέμα την αλλαγή του στρατιωτικού εμβλήματος της βυζαντινής αυτοκρατορίας από τοΝ Μέγα Κωσταντίνο. Το έμβλημα μετατράπηκε στο Χριστόγραμμα. Το έμβλημα κρεμασμένο από μια χρυσή λόγχη απεικόνιζε αντί για τον αυτοκρατορικό αετό το Χριστόγραμμα στεφανωμένο με δάφνη. Ραμένες πάνω στο ύφασμα ήταν επίσης οι προσωπογραφίες των διαδόχων του αυτοκράτορα καθώς και του ίδιου. Τη σημασία του για τη Βυζαντινή αυτοκρατορία μας δείχνει το πόσοι στρατιώτες είχαν το καθήκον να το προστατεύσουν. Οι φρουρά αποτελούταν από 50 άντρες. Αυτή η πράξη του Μέγα Κωσταντίνου έδειξε την εκχριστιάνηση της βυζαντινής αυτοκρατορίας. Ο στρατός προστάτευε το Βυζάντιο. Έστι με το να ορίσει ως έμβλημα του στρατού το Χριστόγραμμα έδειξε πως ο Χριστός προστατεύει το λαό της Βυζαντινής αυτοκρατορίας. Επιπροσθέτως με το να λάβει τόσα μέτρα για την προστασία του εμβλήματος έδειξε το πόσο σημαντική ήταν η χριστιανική θρησκεία για τον Βυζαντινό λαό. Αυτή η πράξη είχε ως αποτέλεσμα όλο και περισσότεροι πολίτες να υποστηρίξουν τη χριστιανική θρησκεία.