Σχολιασμός βίντεο:”the coat”_Χρήστος Χρηστάκης Β3

Στο βίντεο παρουσιάζεται ένα μικρό φτωχό παιδί με κουρελιασμένα ρούχα. Χαίρεται τη ζωή και απολαμβάνει τα παιχνίδια στη φύση. Η μητέρα του, τού χαρίζει ένα καινούριο, όμορφο, ζεστό, κόκκινο παλτό.

Ο μικρός δεν καταφέρνει να κρύψει τη χαρά και την ευτυχία του. Γελά, φωνάζει χαρούμενα και τρέχει μέσα στο χιόνι ευχαριστημένος. Δεν κρυώνει πια και αισθάνεται τόσο ικανοποιημένος με το καινούριο του δώρο.

Κατευθύνεται προς την πόλη. Αλλά όμως στη διάρκεια αυτής της βόλτας αντικρίζει σε ένα στενό, άθλιο και βρώμικο σοκάκι ένα αγόρι ίδιας περίπου ηλικίας με αυτόν. Αμέσως το παρατηρεί και θλίβεται, επειδή ο συνομίληκός του είναι μόνος, τρομερά λυπημένος, με κουρελιασμένα σχεδόν ανύπαρκτα ρούχα. Προσπαθεί μάταια να ζεσταθεί σκύβοντας ανάμεσα στους τοίχους των σπιτιών, απλώνοντας τα ξυλιασμένα από το κρύο χέρια του στον ζεστό εξαερισμό ενός σπιτιού.

Ο μικρός καταλαβαίνει ότι κάποιος άλλος, λιγότερο τυχερός από αυτόν βρίσκεται σε πολύ άσχημη θέση. Το άγνωστο αγόρι κρυώνει, πεινάει και σίγουρα νιώθει μοναξιά. Δε διστάζει καθόλου. Βγάζει αμέσως το καινούριο του ζεστό σακάκι και το προσφέρει με αγάπη στο άγνωστο αγόρι, που χάρηκε απρόσμενα τόσο πολύ, ώστε ένα χαμόγελο ζωγραφίστηκε μεμιάς στο πρόσωπό του. Ο μικρός επιστρέφει στο σπίτι του κρυωμένος και χωρίς πια το καινούριο ρούχο που με τόση αγάπη του χάρισε η μητέρα του. Και οι δύο σφιχταγγαλιασμένοι καταλαβαίνουν ιδιαίτερα την ανάγκη και την ανέχεια και αισθάνονται βαθιά μέσα τους την τόσο μεγάλη, την τόσο δυνατή και ακατανίκητη δύναμη της αγάπης και προσφοράς.

Γιατί πραγματικά, χωρίς αμφιβολία, η ευτυχία που νιώθει ο άνθρωπος όταν προσφέρει στο συνάνθρωπό του με στοργή, συμπάθεια και ανθρωπιά δίνει σκοπό και περιεχόμενο στη ζωή του. Η ευγενική εκδήλωση της ανιδιοτελούς αγάπης και της αφιλοκερδούς προσφοράς, που δεν περιορίζεται σε λόγια, δεν παραμένει ένα ρηχό συναίσθημα αλλά μετατρέπεται σε έργα, είναι η κινητήριος δύναμη που μπορεί να γκρεμίσει όλα τα ψηλά τείχη, να ενώσει τους ανθρώπους και να κατανικήσει τα μίση και τη μοναξιά.

Χρήστος Χρηστάκης Β3