PanDAB – Η Ημέρα του Κυρίου

Η Ημέρα Του Κυρίου

Αποτέλεσμα εικόνας για dore

Σύμφωνα με τα γεγονότα της Παλαιάς διαθήκης η ημέρα Του Κυρίου ήταν η  τέταρτη από τις δέκα εντολές που δόθηκαν στους Εβραίους από τον Θεό. Σύμφωνα με αυτή, ο άνθρωπος θα έκανε όλες του τις εργασίες στις έξι ημέρες της εβδομάδας, όμως την έβδομη θα έχει σάββατα, δηλαδή ανάπαυση αφιερωμένη στον Θεό. Το Σάββατο για τους Εβραίους είναι ημέρα αφιερωμένη στον Κύριο, λόγω της ανάπαυσης του Θεού μετά την εξαήμερη δημιουργία του κόσμου. Για εμάς τους Χριστιανούς, η ημέρα του Κυρίου είναι η Κυριακή στην οποία γιορτάζουμε την νίκη του Θεού κατά του διαβόλου και του θανάτου. Οι Εβραίοι όμως βρίσκουν εκείνη την μέρα πολύ πιο σημαντική από ότι οι Χριστιανοί. Ενώ και κατά τα δύο δόγματα προβλέπεται ανάπαυση και προσευχή στον Κύριο, οι Χριστιανοί την παραμελούν. Για τους Εβραίους θεωρείται μεγάλη αμαρτία το να εργάζεσαι ή το να κάνεις κάποιου είδους δημιουργία το Σάββατο. Τα μέσα μαζικής μεταφοράς δεν λειτουργούν και τα καταστήματα είναι κλειστά. Οι Χριστιανοί παρόλο που έχουν καθιερώσει την Κυριακή σαν μέρα ανάπαυσης και προσευχής πολλές φορές δεν της δίνουν τόση σημασία. Πολλά καταστήματα παραμένουν ανοιχτά στην προσπάθεια τους να αυξήσουν τα κέρδη τους και οι άνθρωποι κάνουν εργασίες όπως δουλειές στο σπίτι. Έτσι γενικότερα βλέπουμε πως λόγω της ελευθερίας που προσφέρει στον άνθρωπο, ο Χριστιανισμός παραμελείται με πολλούς τρόπους  από την πλειονότητα τον σύγχρονων Χριστιανών.