Η ΙΕΡΑΠΟΣΤΟΛΗ-ΑΣΚΟΥΝΗ Γ1

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΑΣΚΟΥΝΗ Γ1

Tonga1
Να σχολιάσετε το κείμενο «Η ιεραποστολή και το ιεραποστολικό ήθος της Ορθόδοξης Εκκλησίας» σελ.137.
Το κείμενο αυτό περιγράφει την έννοια της ιεραποστολής και την αναλύει. Αρχικά, αναφέρει πως ο απώτερος σκοπός της ιεραποστολής δεν είναι η διάδοση μιας θρησκείας και η εδραίωση της σε όσες περισσότερες χώρες γίνεται, αλλά συμβαίνει για να εξασφαλιστεί η πίστη στις αρχές και τις αξίες που ο Θεός προστατεύει, όπως τη δικαιοσύνη, την αγάπη, την αλλυλεγγύη, την ειρήνη και την ισότητα σε όλα τα κράτη, ακόμα και πέρα από τα σύνορα του χριστιανισμού. Ουσιαστικά, δηλαδή, το ιδανικό της χριστιανικής ιεραποστολής αντικατοπτρίζει το θέλημα του Θεού, αναγνωρίζοντας ταυτόχρονα κάθε διαφορετική θρησκεία ως πίστη στον ίδιο και μοναδικο Θεό. Ακόμα, η ιεραποστολή οφείλει να φτάσει σε όλους τους τόπους, είτε οι κάτοικοι τους έχουν κατορθώσει να σταθεροποιήσουν μια συγκεκριμένη θρησκευτική λατρεία, είτε έχουν ανάγκες για ηθική και αγαπητική στήριξη, δίνοντας κάθε φορά την αντίστοιχη σημασία στις απαιτήσεις των εναλλαγών της πίστης. Η ιεραποστολή είναι ένα έργο ιερό που στοχεύει την απόλυτη κάθαρση και την προσφορά σε κάθε ψυχική στέρηση.