ΑΓΙΟΣ ΕΙΡΗΝΑΙΟΣ ΛΥΩΝΟΣ

ΘΡΗΣΚΕΥΡΙΚΑ Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΛΑΙΩΤΗ Γ2′

ΣΕΛ. 97 ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ

Από το παραπάνω χωρίο πληροφορούμαστε για τα μαρτύρια που υπέστησαν οι χριστιανοί της Βιέννης και της Λυώνος το 177μΧ. Τα κακουργήματα που ασκήθηκαν πάνω τους ήταν πολύ άγρια , επίπονα και σκληρά ,παρόλα αυτά οι πιστοί έχοντας ως δύναμη τη βαθιά πίστη τους μπορούσαν και ξεπερνούσαν τους πόνους.Ήταν γενναίοι και ήξεραν πως δοκιμάζεται η πίστη τους και μετά από αυτό θα ‘΄προχωρούσαν” στο Θεό με ειρήνη και περηφάνια τώρα που το κατάφεραν .Στις μέρες μας δεν υπάρχουν αυτοκράτορες που καλούν τις διώξεις των αλλόθρησκων κι έτσι δεν υπάρχει αυτός ο φόβος των ανθρώπων.Όμως στις μέρες μας δεν υπάρχουν και τόσοι πιστοί που να νοιάζονται για τη προσφορά, την αλληλεγγύη και την αγάπη.Τώρα πια χάνεται η αξία και όλοι υιοθετούν  τις αντιλήψεις και τις απόψεις της μάζας , χωρίς να σκεφτούν τι πραγματικά αυτοί θέλουν και πιστεύουν.Ίσως αυτό να είναι το κριτήριο ή ένα είδος εξέτασης της πίστης μας . Μπορεί πια να μην είναι επίπονο αλλά είναι πιο δύσκολο να καταλάβεις τι ακριβώς είναι .Βέβαια μεγάλη δυσκολία αποτελεί και η αντίσταση απέναντι στη μάζα εξαιτίας του φόβου της αποξένωσης και της περιθωριοποίησης.Όλα τώρα εξαιτίας της παγκοσμιοποίησης προσπαθούν να γίνουν όμοια χάνοντας τη πίστη , την ταυτότητα και τα χαρακτηριστικά που καθορίζουν το μέλλον του κάθε ανθρώπου.