Εσπερίδα «Παιδαγωγικός Διάλογος: Παροχή Κινήτρων Μάθησης»

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το Σάββατο 30 Ιανουαρίου 2016 και ώρα 18:00 θα πραγματοποιηθεί εσπερίδα στην αίθουσα εκδηλώσεων της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, Λέσβου 4 με θέμα:

«Παιδαγωγικός Διάλογος: Παροχή Κινήτρων Μάθησης«.

Η εσπερίδα εντάσσεται στο πλαίσιο των κύκλων συζητήσεων γονέων που διοργανώνει ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Πρότυπου Γυμνασίου της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης

Η εκδήλωση συνδιοργανώνεται από την φιλόλογο της Σχολής κ. Σμαράγδα Ζάγκου και απευθύνεται σε γονείς, κηδεμόνες, εκπαιδευτικούς, φορείς του Δήμου Ν. Σμύρνης και όμορων Δήμων.

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Πρότυπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΣΠΕΡΙΔΑΣ
18:00-18:15 Πρόλογος

18:15-19:00 Αθανάσιος Παππάς. Επίτιμος καθηγητής Παιδαγωγικής Ε.Κ.Π.Α.  Κίνητρα μάθησης. Θεωρία και πράξη.

19:00-19:15 Σμαράγδα Ζάγκου. Φιλόλογος Πρότυπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης. Διδάκτωρ Παιδαγωγικής Ε.Κ.Π.Α.  Δραστηριοποίηση μαθητών.

19:15-19:30 Κωνσταντίνος Μιχαηλίδης. Σχολικός Σύμβουλος Δ.Ε. 42η Περιφέρεια Αττικής.  Κοινωνικές αναπαραστάσεις του παιδαγωγικού κλίματος.

19:30-19:45 Χριστίνα Παπαηλιού. Αναπληρώτρια καθηγήτρια Πανεπιστημίου Αιγαίου.  Διυποκειμενικότητα στην παιδαγωγική πράξη. Σχέσεις μαθητών μεταξύ τους και μαθητών – γονέων.

19:45-20:00 Γεώργιος Καπετανάκης. Θεολόγος Π.Γ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης. Διδάκτωρ Διδακτικής ΕΚΠΑ/Θεολογική σχολή.   “Θρησκειακή εγγραμματοσύνη και δεξιότητες κοινωνικής συνύπαρξης των μαθητών”.

20:00-20:15 Γεώργιος Παπαθανασίου. Αναπληρωτής Καθηγητής, ΤΕΙ Αθήνας, πρόεδρος Τμήματος Φυσικοθεραπείας, Σχολή Επαγγελμάτων Υγείας & Πρόνοιας  Διάβασμα και Παιχνίδι στον Η/Υ. Εργονομικός σχεδιασμός του χώρου εργασίας   Αντιμετώπιση των συνηθέστερων σφαλμάτων στη στάση του σώματος και στη διαρρύθμιση του χώρου.

20:15 και εξής Παιδαγωγικός διάλογος μεταξύ γονέων και εισηγητών.
Διοργάνωση κ. Σμαράγδα  Ζάγκου, Φιλόλογος Πρότυπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης. Υπό την αιγίδα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Πρότυπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης.