Σχολιασμός (Ρωμ. II, 2- IV,3)

Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης

Τμήμα: Γ1

Σχολικό έτος: 2015-2016

Επιμέλεια: Ευαγγελία Ζιάκα, Κατερίνα Ζιάκα, Ελένη Βλέτσα, Χριστίνα Ιωαννίδου, Αργυρώ Δάβου

Κείμενο σελίδα 43 (Βιβλίο Θρησκευτικών Γ’ Γυμνασίου)-(Ρωμ. II, 2- IV,3):

Να, είναι έτοιμο το θυσιαστήριο. Γίνετε χορός αγάπης γύρω μου και ψάλλατε ύμνους ευχαριστήριους… γιατί μ’ αξίωσε ο Κύριος, εμένα τον επίσκοπο της Συρίας, να βρεθώ από την Ανατολή στη Δύση, πιστός στο κάλεσμά Του. Είναι εξαιρετικό πράγμα να δύσει κανείς από τον κόσμο στο Θεό, για ν’ ανατείλει στην αιώνια ζωή… Ζητήστε δύναμη… για ν’ αποδειχτώ και να μη λέγομαι μονάχα χριστιανός. Εκεί που υπάρχει θόρυβος, δεν υπάρχει πάντα η πραγματικότητα… Ο Χριστιανισμός δεν είναι κάτι επιφανειακό, αλλά κάτι πολύ βαθύ, που υπάρχει μόνον όταν μισείται από τον κόσμο… Αν μαρτυρήσω, θα απελευθερωθώ από τη δουλεία χάρη στο Χριστό και θα αναστηθώ ελεύθερος μέσα σ’ Αυτόν.

Σχολιασμός: Βλέπουμε εδώ τον Ιγνάτιο να οδηγείται προς την θανάτωση με θάρρος και γενναιότητα, χωρίς να φοβάται τον θάνατο αλλά να είναι έτοιμος για αυτόν σαν ένα σκαλοπάτι που θα τον οδηγήσει στον Θεό και στην αιώνια ζωή. Ο άγιος Ιγνάτιος προσπαθεί να μας βάλει στο πνεύμα του χριστιανισμού χωρίς να απορρίπτει τις άλλες αιρέσεις και μέσα από αυτό το κείμενο προσπαθεί να μας εξηγήσει πως ο χριστιανισμός δεν είναι κάτι απλό στο οποίο αφιερώνουμε την πίστη μας μόνο και μόνο για να πούμε ότι πιστεύουμε κάπου, αλλά είναι κάτι πιο βαθύ, το οποίο εκτιμάται μόνο όταν έχει σχεδόν εξαλειφθεί. Θεωρεί τον εαυτό του τυχερό που τον αξίωσε ο Θεός να θυσιαστεί γι’ Αυτόν για να αποδείξει και στους άλλους χριστιανούς ότι το να δώσει κανείς την ζωή του για να αποδείξει την πίστη του είναι η σπουδαιότερη θυσία. Πιστεύει, τέλος, ότι με τον θάνατό του θα απελευθερωθεί και θα αναστηθεί ελεύθερος μέσα από τον Θεό.