Ένα παλιό αλλά πάντα επίκαιρο μήνυμα για τις γιορτές και τη νέα χρονιά 2015

Μια διαθεματική δραστηριότητα (Αρχαία Ελληνική Γλώσσα, Νέα Ελληνική Γλώσσα, Θρησκευτικά, Μουσική, Πληροφορική)

Αγαπητοί μαθητές του Α2 και Α3

Πατήστε (νυγματίστε) στον σύνδεσμο  του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας για να βρείτε και να διαβάσετε απόσπασμα από την «Επιστολή προς Κορινθίους» του αποστόλου Παύλου, στο πρωτότυπο και σε μετάφραση:

ΑΣΚΗΣΕΙΣ

1. Στην πρώτη παράγραφο από την επιστολή του αποστόλου Παύλου υπάρχουν οι λέξεις: αγγελων, αγαπην, κυμβαλον, προφητειαν, μυστηρια. Να τονίσετε τις παραπάνω λέξεις και να γράψετε τις πλάγιες πτώσεις τους στον πληθυντικό αριθμό.

2. Εντοπίστε το ρήμα «πιστεύει». Αφού το αναγνωρίσετε, να το κλίνετε στην Οριστική Ενεστώτα, Παρατατικού, Μέλλοντα, Αορίστου, Παρακειμένου και Υπερσυντελίκου.

3. Αφού διαβάσετε προσεκτικά την επιστολή από το πρωτότυπο και από τη μετάφραση α) να παρουσιάσετε όλα τα θετικά συναισθήματα που γεννιούνται μέσα από την αγάπη β) να εντοπίσετε τα τρία σημαντικότερα «χαρίσματα» για τη ζωή του ανθρώπου και να εξηγήσετε ποιο είναι το σημαντικότερο.

4. Μπορείτε να ακούσετε το κείμενο με μουσική επένδυση στο https://www.youtube.com/watch?v=FFdyapLD3K4 και να συζητήσετε συνολικά τις εντυπώσεις σας με τους καθηγητές των Θρησκευτικών (κ. Καπετανάκης), της Μουσικής (κ. Μπρεντάνου) και- φυσικά- με την κ. Μέντη.

*Να γράψετε τις ασκήσεις 1-3 στο τετράδιο σας.

ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ: ΑΓΑΠΑΤΕ  ΑΛΛΗΛΟΥΣ!!!