Δεκ 14

Θέση των γυναικών και των παιδιών στην σημερινή εποχή

Κάτω από (Β1 14-15, Χωρίς κατηγορία) από στις 04-12-2014

Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης

Μάθημα: Θρησκευτικά

Υπ. καθηγητής: Γ. Καπετανάκης

Σχολικό έτος: 2014-2015

Τμήμα: Β1

..από την μαθήτρια Ευαγγελία Ζιάκα

(Άσκηση 3 σελίδα 75, βιβλίου Θρησκευτικών της Β’ Γυμνασίου)

-Βρείτε παραδείγματα από τον σημερινό κόσμο μας, που να αποδεικνύουν ότι οι γυναίκες και τα παιδιά είναι τώρα σε

Μητέρα και παιδί

πολύ καλύτερη θέση από εκείνη της εποχής του Χριστού.

Σήμερα η θέση των γυναικών και των παιδιών είναι εμφανώς πολύ καλύτερη από την εποχή του Χριστού. Αυτό συμβαίνει ειδικότερα στις ανεπτυγμένες χώρες, γιατί δυστυχώς στις χώρες του Τρίτου Κόσμου η κατάσταση παραμένει σχεδόν ίδια και δεν έχει βελτιωθεί ιδιαίτερα.

Στις ανεπτυγμένες χώρες, όσον αφορά τις γυναίκες, υπάρχει ισοτιμία σε πολλούς τομείς όπως ο επαγγελματικός ,ο κοινωνικός, ο πολιτικός κ.α. Στην σημερινή εποχή οι γυναίκες εργάζονται πλέον κανονικά, αλλά και πολλές κατέχουν υψηλά αξιώματα (Κριστίν Λαγκάρντ: διευθύντρια Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, Άνγκελα Μέρκελ: Καγκελάριος της Γερμανίας κπλ.)

Ακόμα, αξίζει να αναφερθούμε στο ότι τα δικαιώματα των γυναικών και των παιδιών υποστηρίζονται από τον ΟΗΕ και από διάφορα προγράμματα (UNICEF, UNESCO κ.α.), τα οποία προσπαθούν να βελτιώσουν την ποιότητα ζωής –ειδικότερα των παιδιών- σε ολόκληρο τον κόσμο.