Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία: Β’ Βατικανή Σύνοδος

14.10.2014

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ

ΘΕ.:Η Χριστιανοσύνη στον κόσμο

Η Καθολική ή Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία, είναι όπως και η Ορθόδοξη Εκκλησία, μία από τις αρχαίες και πρώτες χριστιανικές Εκκλησίες, η οποία ιδρύθηκε από τον Απόστολο Πέτρο.

Είναι η πολυπληθέστερη Χριστιανική Εκκλησία στον κόσμο. Υπολογίζεται ότι ο συνολικός αριθμός των πιστών της ξεπερνά τα 1.500.000.000. Κεφαλή της Καθολικής Εκκλησίας είναι ο Πάπας, ο Επίσκοπος Ρώμης, με τωρινό τον Αγιότατο Πάπα Φραγκίσκο τον δέκατο.

Η αρχαία και πρώτη ονομασία της ήταν Εκκλησία της Ρώμης και ανήκε στη τάξη των πέντε Πρεσβυγενών Πατριαρχείων της Αρχαίας Εκκλησίας.

Τα κυριότερα θεολογικά προβλήματα, που απασχόλησαν τις Εκκλησίες της Ανατολής με την Εκκλησία της Ρώμης, ήταν οι εικόνες.

Η εκπόρευση του Αγίου Πνεύματος από τον Πατέρα ή και τον Υιό, στα  διοικητικά από το δεύτερο κυρίως ήμισυ της Α´ Χιλιετηρίδας και μετά όλο και περισσότερο, το Πρωτείο και το Αλάθητο του Πάπα, δηλαδή, ο αυξανόμενος τονισμός από τη Δυτική Εκκλησία της ιδιαίτερης θέσης και σημασίας της Εκκλησίας της Ρώμης απέναντι στις άλλες Εκκλησίες.

Θεολογικές διαφορές όπως και πολιτικές αντιδικίες και εξελίξεις, οδήγησαν στην συνεχώς αυξανόμενη διαμάχη των δύο Εκκλησιών, αποτέλεσμα της οποίας ήταν τα Αναθέματα με συνέπεια το Σχίσμα του 1054 και οι Σταυροφορίες της Λατινικής Δύσης, οι οποίες υπέφεραν πολλά δεινά στους Ορθοδόξους της Ανατολής και στις Εκκλησίες τους. Προσπάθειες για συμφιλίωση και επανένωση των Εκκλησιών τη Β᾽Χιλιετηρίδα, όπως π.χ στη Σύνοδο της Φερράρας-Φλωρεντίας το 1438-1439, απέτυχαν.

Κατά μία άποψη η Καθολική Εκκλησία δεν είναι απλώς η λατινική Εκκλησία, αλλά πολύ περισσότερο μια κοινωνία Εκκλησιών, οι οποίες είναι ενωμένες στην Ομολογία της μιας πίστης, και οι οποίες επιτρέπεται να έχουν διαφορά μεταξύ τους στη Θεία Λειτουργία, στην πνευματικότητα και στην εκκλησιαστική τάξη.

Ανάλογα με τον λειτουργικό ρυθμό της κάθε μιας απαυτές, στην Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία ανήκουν σήμερα οι εξής επί μέρους Εκκλησίες:

•. Η Λατινική Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία
•. Οι Ουνίτικες Ανατολικές Καθολικές Εκκλησίες
•. Ουνιτικές Εκκλησίες
•. Ουνιτικές Αρχαίες Εκκλησίες
Β’ ΒΑΤΙΚΑΝΗ ΣΥΝΟΔΟΣ

Β’ Βατικανή Σύνοδος είναι το μεγαλύτερο εκκλησιαστικό γεγονός του 20ου αιώνα, το οποίο δεν έπαυσε να φέρει καρπούς τόσο για την Εκκλησία όσο και για τον κόσμο όλο στο σύνολό του. Οι σχέσεις της Εκκλησίας με τον κόσμο άλλαξαν και συνεχώς αλλάζουν. Σήμερα η Εκκλησία είναι παρούσα ταπεινά και όχι θριαμβολογικά, παρά τα φαινόμενα, διότι o σημερινός άνθρωπος, όπως και ο χθεσινός, έχει ανάγκη από τον Θεό και από τον λόγο του Θεού, χρειάζεται να ξέρει από που έρχεται και που πηγαίνει, ότι έρχεται από τον Θεό και πηγαίνει προς τον Θεό.

ΠΗΓΕΣ