ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΘΕΙΣΜΟΣ

Αναστασία

20/11/2014

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ

Πολλοί εμφανίζονται ως “άθεοι” στις συζητήσεις μαζί μας. Αυτοί αυτοπροβάλλονται ως “φορείς της προοδευτικότητας”. Όλοι αυτοί όμως έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό, που τους διαφοροποιεί από  τους απλούς άθεους ή τους αθεϊστές: Τρέφουν μανιώδες μίσος ΕΙΔΙΚΑ για τον Χριστιανισμό.

• Ένας άθεος, απλώς δεν έχει πεισθεί για την ύπαρξη του Θεού αλλά και δεν τρέφει καμία εμπάθεια για όσους πιστεύουν, ή για τα σεβάσματά τους. Δεν δογματίζει για τη μη ύπαρξη του Θεού. Απλώς ο ίδιος δεν έχει πεισθεί, και είναι ανοιχτός σε κάθε λογίκευση, χωρίς παρωπίδες και εμμονές. Ο άνθρωπος αυτός, ουσιαστικά ταυτίζεται με τον Εμπειρικό αγνωστικιστή.
  • Από την άλλη, ένας αθεϊστής, είναι δογματικός στις απόψεις του ότι δεν υπάρχει Θεός. Το αποκλείει με βεβαιότητα, και με θρησκευτικό ζήλο. Ο άνθρωπος αυτός θρησκεύει μια αντίθετη θρησκεία από την πίστη. Η φιλοσοφία του καταντά θρησκεία, στο βαθμό που ο δογματισμός του απολυτοποιείται και τον ωθεί σε ανάλογους επηρεασμούς της ζωής του.

Ο Αντιχριστιανός όμως αν και συχνά εμφανίζεται ως “άθεος”, ή “αθεϊστής”, στην πραγματικότητα αυτό που τον ωθεί στις ενέργειές του, δεν είναι ούτε η απιστία, ούτε η πίστη σε κάτι διαφορετικό, ούτε ο δογματισμός πως δεν υπάρχει Θεός. Η κινητήρια δύναμη που τον ωθεί, είναι ΤΟ ΜΙΣΟΣ κατά του Χριστιανισμού, και ευρύτερα ενάντια σε ό,τι έχει σχέση με αυτόν.

Αρχικά, αν οι Αντιχριστιανοί ήταν άθεοι, δεν θα είχαν μίσος. Θα είχαν ουδέτερα συναισθήματα, όχι μόνο στην πίστη του Χριστιανικού, αλλά και άλλων “θεών”.  Ακόμα αν ήταν αθεϊστές όπως ισχυρίζονται, θα αρνούνταν κάθε είδος “θεού”, οποιασδήποτε θρησκείας, ή θα έτρεφαν μίσος εξ ίσου για κάθε είδος “θεού”, ανεξαρτήτως θρησκείας.Εδώ είναι εμφανές ότι κάτι άλλο συμβαίνει, και πως οι άνθρωποι αυτοί δεν είναι ιδεολόγοι, αλλά εμπαθείς.

ΠΗΓΕΣ