Νοέ 14
17

Κάτω από (Χωρίς κατηγορία) από στις 17-11-2014 και με ετικέτα

Snap 2014-11-16 at 22.13.15

Το έργο θα ασχοληθεί με τα φαινόμενα θρησκευτικού φανατισμού, τη θρησκευτική θεμελίωση της βίας και τις ιστορικές συνέπειες. Αφορά στη θρησκεία και την ιστορία.

Subjects:
Cross Curricular, History, Religion, Social Studies / Sociology
Languages:
EL
Pupil’s age:
Tools to be used:
e-mail, Other software (Powerpoint, video, pictures and drawings), Twinspace, Video conference
Aims:
Να ερευνηθούν φαινόμενα θρησκευτικού φανατισμού Να αξιολογηθούν οι συνέπειες Να απορρίψουν οι μαθητές το φανατισμό στη θρησκεία
Work process:
Θα γνωριστούν οι μαθητές και τα σχολεία τους, θα επικοινωνήσουν, θα ερευνήσουν τα φαινόμενα θρησκευτικού φανατισμού, θα τα επεξεργαστούν, κριτικάρουν… και θα αντιπροτείνουν υγιείς στάσεις συνύπαρξης.
Expected results:
Δημιουργία ενιαίας παρουσίασης και σχετικής αφίσας.

1 σχόλιο στο “θρησκευτικός φανατισμός: οι απαρχές του και οι συνέπειές του σήμερα ανά τον κόσμο”

1.   ΔΗΜΗΤΡΕΝΤΣΗΣ ΠΕΤΡΟΣ είπε:

Κύριε Καπετανάκη. θα φτιάξουμε λογαριασμό ή έχουμε ήδη?? Εγώ δεν μπορώ να μπω.