ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΕ ΘΕΜΑ «Ο ξένος-ο άλλος-ο διαφορετικός»

ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ & ΛΥΚΕΙΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ & ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΕ ΘΕΜΑ

«Ο ξένος-ο άλλος-ο διαφορετικός»

Το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο & Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών σε συνεργασία με το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο & Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, στο πλαίσιο της συνεργασίας τους σε θέματα παιδείας και πολιτισμού, προκηρύσσουν λογοτεχνικό διαγωνισμό που απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου με θέμα «Ο ξένος – ο άλλος – ο διαφορετικός». Τα χρονικά όρια του διαγωνισμού ορίζονται από 28 Σεπτεμβρίου 2014 ως  28 Ιανουαρίου 2015. Τα έργα που θα διακριθούν θα παρουσιαστούν σε ειδική εκδήλωση που θα οργανώσει το Φεβρουάριο το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών, σε συνεργασία με την Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης.

Ειδικότερα ο διαγωνισμός απευθύνεται στους μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου,  και περιλαμβάνει:

Α. Διαγωνισμό ποιήματος (έως 60 στίχους)

Β. Διαγωνισμό διηγήματος (έως 10 σελίδες)

ΟΡΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:

1) Τα έργα να είναι ανέκδοτα και αδημοσίευτα.

2) Να υποβληθούν σε δύο (2) δακτυλογραφημένα αντίτυπα (γραμματοσειρά Times New Roman, μέγεθος 12) με ψευδώνυμο, το οποίο θα αναγράφεται στο πάνω δεξιό μέρος του κειμένου. Τα πραγματικά στοιχεία (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο και σχολείο) του διαγωνιζόμενου να κλειστούν σε μικρό φάκελο και στο εξωτερικό του μέρος να αναγραφεί το ψευδώνυμο. Τα δύο αντίτυπα και ο μικρός φάκελος να σταλούν με απλή επιστολή (όχι συστημένη) με την αντίστοιχη ένδειξη «Διαγωνισμός Ο ξένος, ο άλλος, ο διαφορετικός». Οι συμμετέχοντες στον διαγωνισμό με καταγωγή από την Πελοπόννησο, την Στερεά Ελλάδα και όλα τα νησιά θα αποστέλλουν τα έργα τους στη διεύθυνση: Πρότυπο-Πειραματικό Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής (υπ’ όψιν κ. Δώρας Μέντη), Λέσβου 4, Τ.Κ. 17123 Αθήνα, Νέα Σμύρνη, ενώ οι συμμετέχοντες από την υπόλοιπη Ελλάδα, στη διεύθυνση: Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών (υπ’ όψιν κ. Μαίρης Σιδηρά),  Σολωμού & Μαγούλας, Πανεπιστημιούπολη Πατρών Τ.Κ. 26504, Πάτρα.

3) Στο επάνω μέρος του φακέλου θα αναγράφεται το ψευδώνυμο και η κατηγορία συμμετοχής, π.χ. Ποίημα (Γυμνάσιο). Καταληκτική ημερομηνία υποβολής μέχρι 28 Ιανουαρίου 2015 (σφραγίδα ταχυδρομείου).

4) Τα υποβαλλόμενα κείμενα δεν επιστρέφονται. Όσοι διακριθούν θα ενημερωθούν εγκαίρως τηλεφωνικώς.

5) Προβλέπονται δύο ξεχωριστές βραβεύσεις και έπαινοι, για τους μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου αντίστοιχα.

6) Οι κριτικές επιτροπές των διαγωνισμών θα συγκροτηθούν από τους διευθυντές και τις συντονίστριες καθηγήτριες των συνεργαζόμενων σχολείων και  θα περιλαμβάνουν λογοτέχνες της περιοχής.

Η συμμετοχή στους διαγωνισμούς προϋποθέτει και την αποδοχή των όρων.

Νέα Σμύρνη, 28 Σεπτεμβρίου 2014              Πάτρα, 28 Σεπτεμβρίου 2014

Ο Διευθυντής του Π.Π. Γυμνασίου                        Η Διευθύντρια του Π.Π. Γυμνασίου

Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης                                     Πατρών

Νίκος Λινάρδος, ΠΕ02                                              Αθανασία Μπαλωμένου,   ΠΕ03