Μανουήλ Πανσέληνος

Άννα Αμπαριάν Β1 σχ. 2013- 2014

Ήταν Έλληνας αγιογράφος από τη Θεσσαλονίκη. Δεν είναι γνωστά τα στοιχεία της ζωής του. Άφησε πολλές σημαντικές αγιογραφίες στο Άγιο Όρος, ιδίως στην μονή Βατοπεδίου, της Λαύρας και του Πρωτάτου των Καρυών. Τα έργα του κατατάσσονται χρονολογικά μεταξύ του 11ου και 13ου αιώνα. Έργο του θεωρείται και το παρεκκλήσι του Αγίου Ευθυμίου στη Θεσσαλονίκη. Ήταν ο καλλιτέχνης που σφράγισε με το έργο του την τέχνη της εποχής και επηρέασε αποφασιστικά τη ζωγραφική του 14 αιώνα στον οποίο η προφορική και η γραπτή παράδοση από τον 18 αιώνα αποδίδει τις τοιχογραφίες του ναού του Πρωτάτου και ορισμένων καθολικών μονών του Αγίου Όρους. Ανεξάρτητα από την παράδοση τη σχετική με το έργο του και το πρόσωπο του σήμερα έχει γίνει ευρύτερα αποδεκτό ότι ο ζωγράφος αυτός ήκμασε στο τέλος του 13αιώνα και τις αρχές του 14 αιώνα, διακόσμησε με το συνεργείο του το Πρωτάτο και εντυπωσίασε τους σύγχρονους και τους κατοπινούς του τόσο όσο κανείς άλλος επώνυμος καλλιτέχνης του Βυζαντίου.

Έργα του:

• Η κυρία Θεοτόκος
  • Ο Ιησούς Χριστός
  • Ο μικρός Χριστός
  • Ο αναπνέσων
  • Ο τίμιος Πρόδρομος
  • Ο απόστολος Πέτρος
  • Ο απόστολος Παύλος κ.α.

Ήταν ο14  καλλιτέχνης που σφ

—Ανεξάρτητα από την παράδοση τη σχετική με το έργο του και το πρόσωπο του σήμερα έχει γίνει ευρύτερα αποδεκτό ότι ο ζωγράφος αυτός ήκμασε στο τέλος του 13ου αιώνα και τις αρχές του 14ου αιώνα, διακόσμησε με το συνεργείο του το Πρωτάτο και εντυπωσίασε τους σύγχρονους και τους κατοπινούς του τόσο όσο κανείς άλλος επώνυμος καλλιτέχνης του Βυζαντίου.

—Ο Μανουήλ Πανσέληνος ήταν Έλληνας αγιογράφος από τη Θεσσαλονίκη. Δεν είναι γνωστά τα στοιχεία της ζωής του. Άφησε πολλές σημαντικές αγιογραφίες στο Άγιο Όρος, ιδίως στην μονή Βατοπεδίου, της Λαύρας και του Πρωτάτου των Καρυών. Τα έργα του κατατάσσονται χρονολογικά μεταξύ του 11ου και 13ου αιώνα. Έργο του θεωρείται και το παρεκκλήσι του Αγίου Ευθυμίου στη Θεσσαλονίκη