Πατριάρχης Βαρθολομαίος και Πάπας Φραγκίσκος Ιωάννα Μήτσικα

Πατριάρχης Βαρθολομαίος

Το όνομα ήταν Δημήτριος Αρχοντώνης. Γεννήθηκε στις 29 Φεβρουαρίου 1940 στη Ίμβρο και έλαβε τουρκική υπηκοότητα.

•  Φοίτησε στα σχολεία της Ίμβρου, στο Ζωγράφειο Λύκειο της Κωνσταντινούπολης και έπειτα εγγράφηκε στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης, από την οποία αποφοίτησε το 1961. Τον Αύγουστο του ίδιου έτους χειροτονήθηκε διάκονος στο μητροπολιτικό ναό της Ίμβρου από τον πνευματικό του πατέρα, Μελίτωνα Χατζή και του δόθηκε το όνομα Βαρθολομαίος. Από το 1961 μέχρι το 1963 εκπλήρωσε τις στρατιωτικές υποχρεώσεις του. Από το 1963 έως το 1968, παρακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές, με υποτροφία, στο Ινστιτούτο Ανατολικών Σπουδών Ρώμης, στο Οικουμενικό Ινστιτούτο Bossey της Ελβετίας και στο Πανεπιστήμιο του Μονάχου.
  • Το 1968 στην Κωνσταντινούπολη, διορίστηκε  ως βοηθός κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης και τον Οκτώβριο του 1969 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Έξι μήνες αργότερα, ο Βαρθολομαίος χειροθετήθηκε Αρχιμανδρίτης στο πατριαρχικό παρεκκλήσι του Αγίου Ανδρέα. Την ημέρα των Χριστουγέννων του 1973 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Φιλαδελφείας. Παρέμεινε προϊστάμενος του πατριαρχικού γραφείου μέχρι την εκδημία του πνευματικού του πατέρα, οπότε εξελέγη διάδοχός του, Μητροπολίτης Γέρων Χαλκηδόνος, τον Ιανουάριο του 1990. Στις 22 Οκτωβρίου 1991 εξελέγη από την Πατριαρχική Σύνοδο ο 270ός Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης.

Ο Πάπας Φραγκίσκος

Ο Χόρχε Μάριο Μπεργκόλιο γεννήθηκε στις 17 Δεκεμβρίου 1936 στο Μπουένος Άιρες της Αργεντινής .Είναι ο 266ος Πάπας της Καθολικής Εκκλησίας και εξελέγη στις 13 Μαρτίου 2013. Πριν την εκλογή του υπηρετούσε ως ρωμαιοκαθολικός καρδινάλιος της Αργεντινής.

• Σπούδασε στη Φιλοσοφική και Θεολογική Σχολή του Σαν Μιγκέλ.
  • Υπηρέτησε ως διδάσκαλος των δοκίμων και δίδασκε ως θεολόγος.
  • Χειροτονήθηκε ιερέας στις 13 Δεκεμβρίου 1969
  • Ήταν αρχιεπίσκοπος Μπουένος Άιρες από το 1998.
  • Αναδείχτηκε καρδινάλιος το 2001.

ΠΗΓΕΣ: