ΘΕ1: Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΟΣΜΟ

Μελέτη περίπτωσης: Ο σημερινός Οικουμενικός Πατριάρχης, Πάπας,  Αρχιεπίσκοπος Καντέρμπουρι (στοιχεία για τα πρόσωπα και τη δράση τους).

Σημερινός Οικουμενικός Πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως είναι ο Πατριάρχης Βαρθολομαίος. Ως Οικουμενικός Πατριάρχης συνεχίζει την παράδοση των προκατόχων του, επιδιώκοντας τη συνέχιση του διαλόγου με τη Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία και τα άλλα δόγματα, παρακάμπτοντας τα εμπόδια που κατά καιρούς προκύπτουν. Στα πλαίσια αυτά, προσκάλεσε τον Πάπα Βενέδικτο ΙΣΤ΄ στο Φανάρι, ο οποίος ανταποκρίθηκε και πραγματοποίησε επίσημη επίσκεψη το Νοέμβριο του2006, παρέστη στη Θρονική Εορτή του Πατριαρχείου και συνυπέγραψε Κοινή Διακήρυξη. Επιπλέον, έχοντας επίγνωση του ότι η καταστροφή του περιβάλλοντος αποτελεί το κατεξοχήν σύγχρονο πρόβλημα, που απειλεί τη Δημιουργία του Θεού, ο Πατριάρχης Βαρθολομαίος ανέδειξε την προστασία του περιβάλλοντος αρκετά υψηλά στην «ατζέντα» της Πατριαρχίας του. Σε σημείο μάλιστα ώστε να έχει χαρακτηριστεί ως ο «πράσινος Πατριάρχης». Έτσι, καθιέρωσε την πρώτη Σεπτεμβρίου (αρχή του εκκλησιαστικού έτους) ως Ημέρα Προστασίας του Περιβάλλοντος. Επίσης, διοργανώνει τακτικά συμπόσια με αυτό το θέμα σε όλο τον κόσμο.

Σημερινός Πάπας είναι ο Πάπας Φραγκίσκος ο οποίος είναι ο 266ος Πάπας της Καθολικής Εκκλησίας και εξελέγη στις 13 Μαρτίου2013. Πριν την εκλογή του ως πάπα, υπηρετούσε ως ρωμαιοκαθολικός καρδινάλιος της Αργεντινής. Ήταν αρχιεπίσκοπος Μπουένος Άιρες από το 1998. Αναδείχτηκε καρδινάλιος το 2001.

Σημερινός Αρχιεπίσκοπος Καντέρμπουρι είναι ο Τζάστιν Ουέλμπι.  Στο Βατικανό συναντήθηκαν ο Πάπας Φραγκίσκος και ο Τζάστιν Ουέλμπι.
Συζήτησαν τις σχέσεις των δύο εκκλησιών και τις διαφορές τους στο θέμα της χειροτονίας γυναικών.
Συμφωνήθηκε επίσης η δημιουργία κοινού οικονομικού συστήματος, για όσους υποφέρουν από την φτώχεια.

Πηγές:

www.wikipedia.com