ΣΑΒΒΑΤΙΑΤΙΚΟ ΜΕΣΗΜΕΡΑΚΙ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ……..

Η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας στο πλαίσιο της έρευνάς της επάνω στις κλιματικές αλλαγές στο σχολείο αποφάσισε να επισκεφθεί το Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου, το οποίο εγκαινιάστηκε πριν 2 μήνες (Ιανουάριος 2013) και βρίσκεται στην Τεχνόπολη του δήμου Αθήνας. Η επίσκεψή μας πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 9-3-13. Η ομάδα μας περιηγήθηκε στις κτιριακές εγκαταστάσεις του εργοστασίου μέσα στις οποίες σώζεται μεγάλο μέρος του μηχανολογικού εξοπλισμού του εργοστασίου. Ξεκινώντας το ταξίδι στο χρόνο για να φτάσουμε 35 χρόνια πίσω έτσι ώστε να φανταστούμε το εργοστάσιο ξανά σε λειτουργία περάσαμε από τους φούρνους, όπου καίγονταν ο λιθάνθρακας και παρακολουθήσαμε ταυτόχρονα μία μικρού μήκους προβολή για τη διαδικασία της μεταφοράς του λιθάνθρακα προς τους φούρνους. Στη συνέχεια περάσαμε στην καμινάδα του εργοστασίου όπου και μάθαμε για την ιστορία του φωταερίου και μετά η μουσειακή διαδρομή μας οδήγησε στο πατάρι όπου πληροφορηθήκαμε για τις ειδικότητες των εργατών και τις συνθήκες εργασίας τους. Έπειτα ακολούθησαν οι απορροφητήρες, τα ψυχραντήρια, τα καθαρτήρια και οι δεξαμενές καθαρισμού του παραγόμενου φωταερίου, οι μετρητές, τα αεριοφυλάκια και τέλος το κτίριο πίεσης και διανομής του φωταερίου στην Αθήνα κυρίως για τη φωταγώγησή της.

Ως περιβαλλοντική ομάδα ευαισθητοποιηθήκαμε σχετικά με τους τρόπους παροχής ενέργειας και την ιστορία τους στην πόλη μας. Είχαμε την ευκαιρία να βγάλουμε συμπεράσματα γι’ αυτούς, άλλοτε αρνητικά κι άλλοτε θετικά Ιδιαίτερη εντύπωση μας έκανε αυτή η ‘αντίφαση’ π.χ. το γεγονός ότι το εργοστάσιο, από τη μια, ήταν μια πηγή εκπομπής αερίων βλαβερών για το περιβάλλον, από την άλλη ακολουθούσε σωστή πολιτική χρήσης των ”απορριμάτων” που προέκυπταν από τον καθαρισμό του φωταερίου (αμμωνία, ναφθαλίνη, πίσσα) τα οποία αποθηκεύονταν και πωλούνταν ξεχωριστά για διαφορετικές χρήσεις. Στις σκέψεις μας έχει τώρα προστεθεί μια καλή διαχείριση ‘σκουπιδιών’.

.

γ.δ.κ.