ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ 6 ΗΜΕΡΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ

ΘΕΜΑ: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ

ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ 6 ΗΜΕΡΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ

ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ

ΣΧΕΤ.: Γ2/129287/2-12-11/Απόφαση ΥΠΔΒΜΘ (ΦΕΚ 2769, τ. Β΄)

Το 2ο Γ.Ε.Λ. Νίκαιας στο πλαίσιο εγκεκριμένου εκπαιδευτικού προγράμματος, προτίθεται να πραγματοποιήσει εξαήμερη εκδρομή των μαθητών και μαθητριών της Β΄& Α΄ Λυκείου στις 05-04-2013 (ή εναλλακτικά στις 12-04-2013) στην Ιταλία. Για τον λόγο αυτό προσκαλεί τους ενδιαφερόμενους να καταθέσουν εγγράφως ή να αποστείλουν ταχυδρομικώς κλειστές προσφορές στο Γραφείο του Λυκείου ως και την 06-03-2013 και ώρα 13:00.

Οι προσφορές θα αξιολογηθούν την 06/03/2013 στο γραφείο της Διευθύντριας παρουσία των μελών της επιτροπής, του Πρόεδρου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και του προέδρου του δεκαπενταμελούς συμβουλίου των μαθητών.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗΣ

– Προορισμός: Ρώμη – έδρα της διαμονής (και της εκδρομής)

– Τρόποι μετάβασης: Τουριστικό λεωφορείο – Πλοίο από Πάτρα.

– Συμμετέχοντες: 30 μαθητές (±3)   και 3 καθηγητές συνοδοί.

– Ημερομηνίες διεξαγωγής:

Αναχώρηση Παρασκευή 05-04-2013 και

Επιστροφή Τετάρτη 10-04-2013

(ή  εναλλακτικά Παρασκευή 12-04-2013 και επιστροφή 17-04-2013).

– Μετακίνηση: τουριστικό λεωφορείο. Να έχει άδεια κυκλοφορίας, κατά προτίμηση μετά από το 2000 και να διαθέτει 2 οδηγούς το καθένα. Το λεωφορείο να βρίσκεται στη διάθεση των εκδρομέων καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδρομής, για τις μετακινήσεις τους.

– Σημείο αναχώρησης και επιστροφής: Π. Ράλλη και Αμυραδάκη (έδρα σχολείου).

– Διαμονή: 3 διανυκτερεύσεις στην πόλη της Ρώμης σε ξενοδοχείο 3 ή 4 αστέρων κεντρικό / ημι-κεντρικό (που να βρίσκεται σε απόσταση όχι μεγαλύτερη των 10 χιλιομέτρων από το κέντρο) με ημιδιατροφή (English breakfast και δείπνο).

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ

Στο πρόγραμμα να περιλαμβάνονται οπωσδήποτε οι εξής επισκέψεις – περιηγήσεις – μετακινήσεις:

Νίκαια – Πάτρα- Μπάρι– Ρώμη.

Ρώμη – Φλωρεντία – Ρώμη.

Ρώμη – Μπάρι- Πάτρα – Νίκαια.

1. Το τουριστικό λεωφορείο θα είναι στη διάθεση του σχολείου καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδρομής, με βάση το πρόγραμμα αλλά και στην περίπτωση τροποποιήσεών του. Πιθανές τροποποιήσεις του προγράμματος θα γίνονται αποκλειστικά και μόνο από τους συνοδούς καθηγητές.

2. 3 διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχείο 4* ή 5* σε θερμαινόμενα δίκλινα τρίκλινα ή τετράκλινα δωμάτια για τους μαθητές και μονόκλινα για τους καθηγητές, όλα σε έναν όροφο της ίδιας πτέρυγας (όχι σε υπόγεια ή μπαγκαλόους).

3. Παροχή πρωινού και δείπνου  στο ξενοδοχείο .

4. Δυνατότητα προσαρμογής του ημερήσιου προγράμματος αναλόγως των καιρικών συνθηκών.

5. Ασφάλιση κάλυψης των εξόδων ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης και μεταφοράς σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας.

6. Υπεύθυνη δήλωση του ταξιδιωτικού γραφείου ότι διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας σε ισχύ,

φωτοαντίγραφα άδειας κυκλοφορίας του οχήματος της εκδρομής, ελέγχου Κ.Τ.Ε.Ο. και άδειας

ικανότητας οδηγού.

7. Κατάσταση σχολείων με τα οποία το ταξιδιωτικό γραφείο συνεργάστηκε την τελευταία διετία.

8. Απαγορεύεται στον ανάδοχο της εκδρομής υπεκμίσθωση ή η καθοιονδήποτε τρόπο ολική ή μερική παραχώρησή της σε τρίτο.

9. Ο προσφέρων θεωρείται ότι αποδέχεται πλήρως και ανεπιφυλάκτως τους όρους της πρόσκλησης αυτής.

ΤΡΟΠΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ

(i)  Προκαταβολή 20% με την υπογραφή του συμβολαίου,

(ii) 50% μια εβδομάδα πριν την αναχώρηση και

(iii)εξόφληση του υπόλοιπου 30%, 3 ημέρες μετά την επιστροφή.

Προθεσμία υποβολής κλειστών προσφορών στο γραφείο της Διευθύντριας ως τις 13:00, την Τετάρτη 06-03-2013. Οι φάκελοι των προσφορών θα ανοιχτούν μετά τη λήξη της προκαθορισμένης ημερομηνίας και ώρας, από την Επιτροπή Αξιολόγησης των σχετικών προσφορών η οποία θα επιλέξει την προσφορά που, κατά την κρίση της, θα είναι η πιο συμφέρουσα και ταυτόχρονα, θα πληροί τις προϋποθέσεις για την ασφαλέστερη δυνατή μετακίνηση των μαθητών/-τριών και την πιο άνετη διαμονή, τόσο αυτών όσο και των συνοδών τους.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε ταξιδιωτικό γραφείο μπορεί να στείλει περισσότερες από μία εναλλακτικές προσφορές, με βάση την κατηγορία του προτεινόμενου ξενοδοχείου και την τοπογραφική του, ενδεχομένως, θέση.

Η Διευθύντρια                                                            Οι καθηγητές

Κοκκαλιάρη Μαγδαληνή                    Λειβαδίτη Παρασκευή(ΠΕ06)

Μαθηματικός                                       Kαπετανάκης Γεώργιος (ΠΕ01)

Κουστουμπάρδη Λουίζα (ΠΕ02)