ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΕΞΟΧ.ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΣΤΗΝ ΑΘΜ…680

drippy tree silhouette (1)

Την Παρασκευή, 6η Απριλίου ε.ε. η Α.Θ.Μ. ο Πάπας και Πατριάρχης Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κ.κ. Θεόδωρος Β’, υπεδέχθη στην Πατριαρχική Καθέδρα τον Εξοχ. Υφυπουργό Εξωτερικών κ.Δημήτριο Δόλλη, συνοδευόμενο από τον Εντιμολ.κ.Χρήστο Καποδίστρια, Γενικό Πρόξενο της Ελλάδος στην Αλεξάνδρεια, τον κ.Γεώργιο Αρναούτη, Διευθυντή του διπλωματικού Γραφείου του και τον κ.Θωμά Ματσουκά, Υποδιευθυντή αυτού.

Κατά τη διάρκεια της συναντήσεως ο Μακαριώτατος ενημέρωσε τον κ.Υφυπουργό για το εν γένει επιτελούμενο ιεραποστολικό καί ανθρωπιστικό έργο της Αλεξανδρινής Εκκλησίας στην Αφρική, ανεφέρθη στην πρόσφατη συνάντηση των Ορθοδόξων Προκαθημένων της Μ.Ανατολής στην Κύπρο και στην ταραχώδη κατάσταση που επικρατεί στην ευρύτερη περιοχή, κυρίως δε στη Συρία, ενώ απηύθυνε ολόθυμες ευχαριστίες για την διαρκή μέριμνα της Ελλάδος προς το πρεσβυγενές Πατριαρχείο.

Ο Εξοχ.κ.Υφυπουργός επήνεσε τη διεθνή παρουσία και την δράση του Πατριαρχικού Θρόνου των Αλεξανδρέων υπό την πεπνυμένη ποδηγεσία του Μακ.κ.Θεοδώρου, εξεδήλωσε την αμέριστη στήριξη της Ελλάδος προς αυτό και ετόνισε τον σημαντικό ρόλο της Ορθοδόξου Εκκλησίας στην προσπάθεια ειρηνεύσεως και καταλλαγής στην Μ.Ανατολή.

Εν συνεχεία, η ΑΘΜ απένειμε τιμητικώς στον Εξοχ.κ. Δόλλη τον Μεγαλόσταυρο του Αποστόλου και Ευαγγελιστού Μάρκου και ξενάγησε τον ίδιο και τη συνοδεία του στο Πατριαρχικό Μέγαρο. Τέλος παρέθεσε επίσημο γεύμα στην Πατριαρχική Τράπεζα προς τιμήν του υψηλού επισκέπτου.

Αρχιμ.Παντελεήμων Αράθυμος

Αρχιγραμματεύς.