“Η Γλώσσα της Παιδείας και των Μεταρρυθμίσεων” ..672

download (4)

Το Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών παρουσιάζει τη σειρά:

“Αρχαιογνωσία και Αρχαιογλωσσία στη Μέση Εκπαίδευση”

στο Ι΄ Πανελλήνιο Συνέδριο “Η Γλώσσα της Παιδείας και των Μεταρρυθμίσεων” που διοργανώνεται από

την Επιτροπή Παιδείας του Α.Π.Θ., τον Τομέα Μεσαιωνικών & Νέων Ελληνικών Σπουδών, τον Σύλλογο Αποφοίτων Φιλοσοφικής Σχολής “Ο Φιλόλογος” και τον Σύλλογο Αποφοίτων Παιδαγωγικού Τμήματος “Ο Μίλτος Κοτντουράς”.

Το Συνέδριο είναι αφιερωμένο στον Οδυσσέα Ελύτη με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 100 χρόνων από τη γέννησή του και θα διεξαχθεί από 30 Μαρτίου έως 1 Απριλίου 2012 στην Αίθουσα Τελετών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Η παρουσίαση της σειράς από την πλευρά του Ινστιτούτου θα γίνει την Παρασκευή 30 Μαρτίου από τους Δ. Ν. Μαρωνίτη και Γ. Παπαναστασίου στις 20:00.

Από την πλευρά του Ινστιτούτου συμμετέχουν επίσης με ομιλίες οι Α. Λούδη “Για τη διδασκαλία των παλιότερων κειμένων της νεοελληνικής λογοτεχνίας στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση” (Σάββατο 31 Μαρτίου, 17:30) και Γ. Κεχαγιόγλου “Σκέψεις και προτάσεις για ένα ‘Σχολείο αφοσιωμένων στη λογοτεχνία μαθητών'” (Σάββατο 31 Μαρτίου, 18:00).

Πρόγραμμα Συνεδρίου

Το Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών υποστηρίζει τη διοργάνωση του:

1ου Διεθνούς Συνεδρίου Ελληνοαλβανικών Σπουδών με θέμα

“Ελληνοαλβανικές Γλωσσικές και Πολιτιστικές Σχέσεις: Επιτεύγματα και Προοπτικές”

Πρόγραμμα Συνεδρίου

The messages in English

• The Institute of Modern Greek Studies presents the series “Archaiognosia and archaioglossia in Secondary Education” at the 10th Conference “The Language of Education and of Reforms”.

The presentation by D. N. Maronitis & G. Papanastassiou is going to be held at the Ceremony Hall of Aristotle University of Thessaloniki, on March 30th, 2012, at 20:00.

• The Institute of Modern Greek Studies supports the 1st International Conference of Albanian-Greek Studies, Albanian–Greek Linguistic and Cultural Studies: Achievements and Perspectives, Tirana, 24-25 March 2012.