Ο Θεός έχει αριστερή πολιτική: ένα ινδικό παράδοξο;

του HARTOSH SINGH BAL
Η θρησκευτικότητα βρίσκεται σε άνοδο σε αυτήν τη χώρα, όσο ποτέ μέχρι σήμερα. Τα τελευταία 5 χρόνια, η ημερησία προσέλευση στους ινδουιστικούς ναούς έχει αυξηθεί δραματικά. Στο Τιρουπάτι από τις 20.000 έφθασε στις 35.000. στο Βάισνο Ντέβι, η ετήσιαBharatiya Janata Party προσέλευση από τα 5 εκατομμύρια το 2004 έφθασε στα 7,7 εκατομμύρια στους πρώτους 11 μήνες του 2009. Αλλά το κόμμα Μπαρατίγια Τζανάτα, κολλημένο στο Νέο Δελχί σε διαμάχες για την έκθεση Λήμπερμαν, έχει δει τις ψήφους του να μειώνονται σημαντικά την τελευταία δεκαετία. Στις πρόσφατες γενικές εκλογές στην Ινδία, έπεσε στο χαμηλότερο επίπεδό του από το 1991. Αν σήμερα το κόμμα έχει σχεδόν διαλυθεί, προσφέροντας ελάχιστη ελπίδα ακόμα και στους πιο πιστούς οπαδούς του, οφείλεται στο ότι απέτυχε να «κατακτήσει τις ψυχές» όπου σύμφωνα με τη συμβατική σοφία θα ανήκαν στο Μπαρατίγια Τζανάτα.

Αυτό το παράδοξο, η άνοδος της θρησκευτικότητας και η κατάπτωση της Δεξιάς, είναι αποκλειστικά ινδικό. Σε όλο τον κόσμο, η άνοδος της θρησκευτικότητας της μεσαίας τάξης πυροδοτούμενη από τον καταναλωτισμό, έχει ενισχύσει τα δεξιά κινήματα. Χώρες όπως η Τουρκία, οι οποίες αντιμετώπισαν μια οικονομική εκτόξευση, ανταποκρίθηκαν φέρνοντας στην εξουσία δεξιές κυβερνήσεις και στις ΗΠΑ η άνοδος των ευαγγελιστών ωφέλησε τους Ρεπουμπλικάνους.

Για περισσότερο από μια δεκαετία, η ίδια τάση υπήρχε και στην Ινδία. Το 1987–88 η μετάδοση του Ραμαγιάνα σε εθνικοτηλεοπτικό δίκτυο –το Ντουρνταρσάν είχε τότε το τηλεοπτικό μονοπώλιο– έδωσε μια μεγάλη ώθηση στο Βισχβάν Χιντού Παρισάντ (Παγκόσμιο Συμβούλιο του Ινδουισμού) το κίνημα του Ραμ Τζανμαχούμ.

Για παρατηρητητές όπως ο δημοσιογράφος Τσαντάν Μιτρά και ο βουλευτής Ραΐγια Σαμπχά του Μπαρατίγια Τζανάτα, η άνοδος του τελευταίου συνέπεσε με μια «διόγκωση της λαϊκής θρησκευτικότητας». Όπως υποστηρίζει «…η τηλεμετάδοση του Ραμαγιάνα βοήθησε το κίνημα. Θεωρώ ότι αυτό ίσχυσε από το 1989 ως το 1999». Και τότε κάτι φαίνεται ότι άλλαξε.