ΛΗΘΗ αρχαιοελληνική

LetheKennington

“Κι η στυγερή η Έριδα τον Πόνο εγέννησε που βασανίζει, γέννησε και τη Λήθη και τον Λιμό και τα Άλγη τα δακρυόεντα…” (Ησιόδου, Θεογονία 227)

“[Ο Ζεύς]…αγάπησε την ομορφόμαλλη τη Μνημοσύνη, που απ’αυτήν γεννήθηκαν οι χρυσοστέφανες οι Μούσες οι εννιά, που τους αρέσουν οι γιορτές και η τέρψις του τραγουδιού..” (Ησιόδου Θεογονία 915)

ΔΙΟΝΥΣΟΣ: Χαίρε, ω Χάρο, χαίρε, ω Χάρο, Χάρο μου χαίρε.

ΧΑΡΟΣ: Ποιός πάει ν’ανασάνει απ’τις φροντίδες κι από τα βάσανα; Ποιός πάει στο λιβάδι της Λήθης; Ποιός όπου κουρεύονται οι γάιδαροι, ποιός στον κόρακα; (Αριστοφάνη Βάτραχοι 186, απόδοση Α.Μελαχρινός)

“Αυτές [τις Μούσες].. με τον γιο του Κρόνου σμίγοντας εγέννησε στην Πιερία η Μνημοσύνη, δέσποινα στων Ελευθερών τις ακρορράχες- στα βάσανά μας λησμονιά κι ανάπαυσι απ’τις έγνοιες..” (Ησιόδου Θεογονία 54, απόδοση Π.Λεκατσά)

“…αλλά εσύ αυτά έχε στις φρένες σου, μήτε η λήθη να σου τα πάρει, όταν ο μελόγλυκος ύπνος σ’αφήσει…” (Ομήρου Ιλιάς Β33, απόδοση Κ.Δούκα)

“μνημοσύνη τις έπειτα πυρός δήϊο γενέσθω…” (“να θυμηθούμε τότε το καταστρεπτικό πυρ..”) (Ομήρου Ιλιάς Θ181, απόδοση Κ.Δούκα)