ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΟΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ

Η Ελευσίνα κατοικήθηκε ήδη από τη μεσοελλαδική εποχή(1900-1600π.Χ.) λόγω της γεωγραφικής της θέσης αλλά και της εύφορης γης της.

• Κατακτήθηκε πολλές φορές για οικονομικούς λόγους από την Αθήνα και έμεινε στην κατοχή της από την εποχή του Θησέα και ύστερα. Διατήρησε, όμως, πάντοτε το δικαίωμα της τέλεσης των Μυστηρίων.

• Σύμφωνα με την παράδοση την εποχή της βασιλείας του Κελεού το  βασίλειο έφτανε ως το Κιθαιρώνα. Τότε έγινε και η μεγαλύτερη  σύγκρουση με τους Αθηναίους στην οποία  βοήθησαν  τους Ελευσίνιους οι Θράκες με αρχηγό τον  Ευμολπίδη   Ιμμάραδο.

Προς τιμή του από τότε όλοι οι ιεροφάντες

επιλέγονταν  από το γένος των Ευμολπιδών.

• Τα περισσότερα σωζόμενα αρχιτεκτονήματα είναι κλασσικά και ρωμαϊκά.

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ

Σύμφωνα με τον Ομηρικό Ύμνο(600π.Χ.) η θεά Δήμητρα μεταμφιεσμένη σε γριά έφτασε στην Ελευσίνα πικραμένη από την αρπαγή της κόρης της. Κάθισε στο Παρθενικό φρέαρ να ξεκουραστεί και εκεί οι κόρες του Κελεού της πρόσφεραν φιλοξενία στα ανάκτορα. Η Δήμητρα παρέμεινε ως τροφός του γιου του βασιλιά Δημοφώντα τον οποίο άλειφε κρυφά με αμβροσία και τον περνούσε από τη φωτιά τη νύχτα για να γίνει αθάνατος. Η μητέρα του Μετάνειρα παραφύλαξε ,είδε τη θεά και τρομαγμένη φώναξε χαλώντας την τελετή. Η Δήμητρα  αποκαλύφθηκε και ζήτησε να της κτίσουν ναό όπου και κλείστηκε  προκαλώντας ξηρασία και λιμό στη γη πετυχαίνοντας την επιστροφή της Κόρης της. Χαρούμενη δίδαξε στους Ελευσινίους την καλλιέργεια της γης και τα ιερά της Μυστήρια. Αυτά τελούνταν αρχικά σε οικογενειακό κύκλο, στη συνέχεια Πανελλήνια και κατά τη Ρωμαϊκή εποχή παγκόσμια. Πρώτες από όλες μυήθηκαν σε αυτά οι γυναίκες του παλατιού του Κελεού, ανάμεσά τους και η δούλη Ιάμβη γιατί με τα αστεία της έκανε την πικραμένη θεά να χαμογελάσει.

Δε γνωρίζουμε παρά μόνο τις φανερές πράξεις τους γιατί οι μυημένοι ορκίζονταν ιερή σιωπή. Τελούνταν δύο φορές το χρόνο, το Μάρτιο στην Αθήνα τα εν Αγραίς , στο προάστιο Άγρα κοντά στο Ιλισό, όπου γινόταν η προετοιμασία  νέων μελών. Το Σεπτέμβριο γίνονταν τα Μεγάλα Μυστήρια που διαρκούσαν 9 μέρες, όσο και η περιπλάνηση της Δήμητρας. Την πρώτη μέρα μετά από θυσία τα ιερά σύμβολα μέσα σε κιβώτιο μεταφέρονταν από την Ελευσίνα στην Αθήνα σε ναό της θεάς στην Αγορά. Την επομένη ο ιεροκήρυκας έκανε πρόρρηση  ,δηλαδή την επίσημη έναρξη των εορτών. Την τρίτη μέρα οι μύστες καθαρίζονταν στη θάλασσα του Φαλήρου και  έκαναν θυσία χοίρων. Την τέταρτη γινόταν η μύηση μεγάλων προσωπικοτήτων προς ανάμνηση του Ασκληπιού που πήγε καθυστερημένος στα Μυστήρια. Την πέμπτη οι πιστοί σε πομπή ξεκινούσαν για την Ελευσίνα. Τις επόμενες δύο μέρες γινόταν το τελικό στάδιο της μύησης στο Τελεστήριο που περιελάμβανε αναπαράσταση της Αρπαγή ,«τα δρώμενα» ,ακούγονταν μυστικές  φράσεις,«τα λεγόμενα», και φανερώνονταν τα ιερά, «τα δεικνύμενα».Την όγδοη μέρα γινόταν το τρίτο στάδιο μύησης στο οποίο συμμετείχαν μόνο όσοι είχαν μυηθεί τον προηγούμενο χρόνο. Την τελευταία μέρα οι μύστες έκαναν σπονδές στους νεκρούς και την επόμενη επέστρεφαν στα σπίτια τους βελτιωμένοι ηθικά με μειωμένο φόβο για το θάνατο και με προσδοκίες για καλύτερη ζωή.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΧΩΡΟ

• Μέρος της Ιεράς οδού
  • Η Αυλή, ρωμαϊκή κατασκευή για τη συγκέντρωση των πιστών
  • Ναός Προπυλαίας Αρτέμιδος και Ποσειδώνα( στην Ελευσίνα τη θεωρούσαν κόρη αυτού και της Δήμητρας)
  • Καλλίχορο φρέαρ, όπου χόρευαν οι γυναίκες της πόλης
  • Μεγάλα προπύλαια
  • Μικρά προπύλαια
  • Ναός του Πλούτωνα εδώ γινόταν η αναπαράσταση της επιστροφής της Περσεφόνης και ήταν η πύλες του Άδη
  • Αγέλαστος πέτρα όπου ξεκουράστηκε η θεά όταν έφτασε στην πόλη
  • Τελεστήριο. Κτίστηκαv συνολικά 5, όλα στο ίδιο σημείο. Το σχήμα του είναι τετράγωνο με βαθμίδες λαξευμένες  στο λόφο.