ΤΠΕ στην εκπαίδευση

PenguinsΠιστεύω ότι η χρήση ΤΠΕ στην εκπαίδευση κάνει το μάθημα πιο ενδιαφέρον για τους μαθητές. Είναι γνωστό από την εμπειρία μας και από βιβλία που διαβάζουμε ότι η εικόνα και ο ήχος ειδικά με τη χρήση προτζέκτορα (δηλαδή η μεγάλη οθόνη) τραβά την προσοχή των μαθητών. Βέβαια  για να κρατήσει αυτό αρκετή ώρα πρέπει το υλικό που θα χρησιμοποιηθεί να έχει ενδιαφέρον και να είναι ευχάριστο.

Π.χ  όταν χρησιμοποιούμε ένα  power point μπορούμε να βάλουμε κίνηση στις  λέξεις, να βάλουμε χρώματα, συννεφάκια να κινούνται, απαλή μουσική υπόκρουση και που και που αν προσφέρεται το μάθημα να δείχνουμε και κανένα βίντεο.

Είναι καλό να έχουμε ένα εκπαιδευτικό λογισμικό θα πρέπει όμως να το διανθίσουμε με την κατάλληλη παρουσίαση για να είναι καλύτερα κατανοητό από το μαθητή.

φωσφίνη εντομοκτόνο

;