Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία τη Παρασκευή 20 Νοεμβρίου η 8η Ημερίδα Φυσικών Επιστημών

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία τη Παρασκευή 20 Νοεμβρίου 2015 από 09:00 έως 13:00 η ετήσια Ημερίδα Πειραματικών Δραστηριοτήτων στη Φυσική , Χημεία και Βιολογία και 8η στη σειρά. Συμμετείχαν συνολικά 45 μαθητές κυρίως της Α και Β Λυκείου χωρισμένοι σε 15 τριμελείς ομάδες. Οι μαθητές δραστηριοποιήθηκαν σε τρεις πειραματικές διαδικασίες-στη φυσική, χημεία και βιολογία- χωρίς όμως το πλαίσιο της διαδικασίας να είναι ανταγωνιστικό αλλά καθαρά μαθησιακό.

Στη φετινή Ημερίδα συμμετείχαν ταυτόχρονα το Αρσάκειο Λύκειο της Πάτρας και το Λύκειο Λάλα Ηλείας με εξ αποστάσεως επικοινωνία μέσω Skype, συνεχίζοντας έτσι το σχολείο μας τη συνεργασία με άλλες σχολικές μονάδες. Τα πειράματα πραγματοποιήθηκαν στα Εργαστήρια Φυσικών Επιστημών και Πληροφορικής.

Στην Ημερίδα παρεβρέθησαν και οι Σχολικοί Σύμβουλοι ΠΕ 4, Κα Χατζηκωντή Ο. και ο Κος Σινιγάλιας Π.

Τα θέματα της Ημερίδας μπορείτε να βρείτε πατώντας στο σύνδεσμο:  ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ