Σεμινάριο επιμόρφωσης εκπαιδευτικών του δικτύου «Ακουστική και ιστορική ξενάγηση στα αρχαία θέατρα της Ν.Δ. Ελλάδας»

Εικόνα σεμιναρίου

Το Τμήμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, σε συνεργασία με το ΚΠΕ Κλειτορίας – Ακράτας και τα ΕΚΦΕ Πάτρας & Αιγίου, στα πλαίσια του Τοπικού Θεματικού Δικτύου  «Ακουστική και ιστορική ξενάγηση στα αρχαία θέατρα της Ν.Δ. Ελλάδας», διοργανώνει 14ωρο επιμορφωτικό Σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς που συμμετέχουν στο δίκτυο αλλά και για αυτούς που πρότίθενται να συμμετάσχουν απο την νέα σχολική χρονιά ή ενδιαφέρονται για το θέμα.

Σκοπός του σεμιναρίου είναι η επιμόρφωση των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών στις θεματικές ενότητες του δικτύου. Ειδικότερα στοχεύει στην :

• Ανάδειξη του ήχου ως μέσο αντίληψης του περιβάλλοντος για τον άνθρωπο
  • Επικαιροποίηση της γνώσης για την  ακουστική σε ανοικτούς  και κλειστούς χώρους
  • Εξοικείωση με μετρήσεις βασικών χαρακτηριστικών του ήχου
  • Ενίσχυση κριτικής σκέψης και της συμμετοχικότητας

Το σεμινάριο απευθύνθηκε στους/στις εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων που συμμετέχουν στο δίκτυο την τρέχουσα σχολική χρονιά αλλά και σε όσους εκπαιδευτικούς σκοπεύουν να ενταχθούν σε αυτό την επόμενη σχολική χρονιά.

Η διάρκειά του είναι συνολίκά  (14) ώρες και θα πραγματοποιείται σε δυο φάσεις:

Οι συμμετέχοντες στην Α φάση του σεμιναρίου

Η πρώτη φάση αποτελεί το θεωρητικό μέρος του σεμιναρίου  και πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 6 Φεβρουαρίου 2014  και ώρες 16:00-21:15 στον ανακαινισμένο πολυχώρο «Αγορά Αργύρη» στην Αγίου Ανδρέου και Αράτου.Στο σεμενάριο συμμετείχαν 49 εκπαιδευτικού διαφόρων ειδικοτήτων.

Το πρόγραμμα του πρώτου μέρους αποτελείτο απο εξαιρετικά ενδιαφέρουσες εισηγήσεις των:

1.Κου Μουρτζόπουλου Ι (Καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών -Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών)με θέμα «Ήχος και Αρχαίο Θέατρο».

2.Κου Σκαρλάτου (Αναπλ. Καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών – Τμήμα Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών) με θέμα «Ηχορρύπανση: Ένας ύπουλος ρύπος»

3.Κου Κοντομίχου Φώτη (Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών) με θέμα «Ήχος και ακουστική στην καθημερινότητα των μαθητών»

4.Κας  Κιζήλου Κωνσταντίνας( ΚΠΕ Κλειτορίας) με θέμα :«Το Θέατρο της Αρχαίας Αιγείρας»

5.Κας Παπαϊωάννου Ιωάννα (Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης) με θέμα: «Ήχος & Περιβάλλον»

6.Κων Φύττα Γεωργίου (Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών) & Χατζηαντωνίου Παναγιώτη( Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών) με θέμα : «Ακουστική και σχολείο»

Στο σεμινάριο παρευρέθη και η Η Δ/ΝΤΡΙΑ Δ/ΝΣΗΣ Δ.Ε. ΑΧΑΪΑΣ  κα ΠΙΕΡΡΗ ΕΥΓΕΝΙΑ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του σεμιναρίου:

Πέμπτη 06/02/2014

16.00               Εγγραφή

16.00-17.00:    Δημιουργία ομάδας Βιωματικό εργαστήριο για την δυναμική της ομάδας

Εργαστήριο Παπαϊωάννου Ιωάννα, Βλάχος Ιωάννης, Κιζήλου Κωνσταντίνα

17.00-17.30     «Ήχος & Περιβάλλον» Εισήγηση Παπαϊωάννου Ιωάννα / Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

17.30-18.00     «Ήχος και Αρχαίο Θέατρο»

Εισήγηση Μουρτζόπουλος Ιωάννης  / Καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών -Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών

18.00-18.30     «Το Θέατρο της Αρχαίας Αιγείρας» Εισήγηση Κιζήλου Κωνσταντίνα / ΚΠΕ Κλειτορίας

18.30-19.00:    Διάλειμμα

19.00-19.30:    «Ακουστική και σχολείο»

Εισήγηση Φύττας Γεώργιος /-Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών & Χατζηαντωνίου Παναγιώτης / Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών

19:30-20:00:   «Ήχος και ακουστική στην καθημερινότητα των μαθητών»

Εισήγηση Κοντομίχος Φώτης / Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών

20:00-20:30:   «Ηχορρύπανση: Ένας ύπουλος ρύπος»

Εισήγηση Σκαρλάτος Δημήτριος / Αναπλ. Καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών – Τμήμα Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών

20:30-21:15    Συζήτηση

ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ του σεμιναρίου είναι οι:

• Παπαϊωάννου Ιωάννα (Γεωλόγος – Περιβαλλοντολόγος/ Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας)
  • Μοσχόπουλος Χαρίλαος – Βιολόγος MSc / Υπεύθυνος ΚΠΕ Κλειτορίας – Ακράτας
  • Ζησιμόπουλος Γεώργιος – Φυσικός  / Υπεύθυνος Ε.Κ.Φ.Ε. Αιγίου
  • Ξανθόπουλος Νικόλαος – Φυσικός – Υπεύθυνος ΕΚΦΕ Πάτρας
  • Μουρτζόπουλος Ιωάννης  – Καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών / Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών
  • Χατζηαντωνίου Παναγιώτης – Εκπαιδευτικός Πληροφορικής, PhD Ψηφιακής Τεχνολογίας Ήχου / Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών.
  • Φύττας Γεώργιος  – ΜSc Φυσικός / Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πατρών

Θα ακολουθήσει η δεύτερη φάση του σεμιναρίου και συγκεκριμένα το Εργαστηριακό μέρος με Βιωματικά Εργαστήρια στα εργαστήρια του Πανεπιστημίου Πατρών / Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών και στους χώρους του Πρότυπου Πειραματικού Λυκείου του πανεπιστημίου Πατρών την Τρίτη 25 Φεβρουαρίου 2014 και ώρες 16:00-21:15.Θα ακολουθήσει σύντομα ανακοίνωση με τις λεπτομέρειες του εργαστηριακού μέρους.

Μπορείτε να κατεβάσετε τις εισηγήσεις πατώντας στο σύνδεσμο: https://www.dropbox.com/sh/4z6q1uh047pc4ce/m7DsvUO66X

Η Κ. Κυζίλου-ΚΠΕ Κλειτορίας

Ο Κ. Μουρτζόπουλος Ι.-Καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών -Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών

DSCN0514