Σενάριο- εργαστηριακή άσκηση στην επιβραδυνόμενη και επιταχυνόμενη κίνηση

ee ΤΑΞΗ Α     ΕΝΟΤΗΤΑ ΚΙΝΗΜΑΤΙΚΗ

Το σενάριο αναφέρεται σε δυο διαδοχικές κινήσεις ( επιβραδυνόμενη και επιταχυνόμενη).

Στόχοι

1. Να διερευνήσουν οι ομάδες των μαθητών το είδος των κινήσεων που εκτελέι ένα σώμα σε λείο κεκλιμένο επίπεδο (αεροδιάδρομος)

2.   Να σχεδιάσουν τα διαγράμματα position-time & velocity-time

Στοιχεία του σεναρίου

1.Οι μετρήσεις πραγματοποιούνται με τη βοήθεια του αισθητήρα Motion Detector (Vernier).

2.Οι  μαθητές καλούνται απο τα δεδομένα να εκτιμήσουν τα είδη των κινήσεων και να υπολογίσουν τις αντίστοιχες επιταχύνσεις.

3. Το σενάριο στηρίζεται στην επεξεργασία των διαγραμμάτων position-time & velocity-time.

4.Το σενάριο περιλαμβάνει Φύλλο εργασίας , Φύλλο Αξιολόγησης και Πίνακα Δεδομένων.

5. Το σενάριο μπορεί να πραγματοποιηθεί και χωρίς τη λήψη των μετρήσεων χρησιμοποιώντας τον Πίνακα Τιμών που επισυνάπτεται.

Πατώντας στους παρακάτω συνδέσμους μπορειτε να κατεβάσετε τα αρχεία:

ΣΕΝΑΡΙΟ

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ